Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general angajare ca si contabil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

angajare ca si contabil

cum pot tine contabilitatea unor srl-uri, fiind angajata cu cm la o societate?ce acte trebuie sa fac?
daca aveti deja contract de munca de 8 ore la o scocietate, pentru a tine contabilitatea la alte societati trebe sa fiti persoana fizica autorizata membra ceccar
1. O primavara frumoasa, fericire si noroc!
2. Unde scrie ?
Pt. mioo: poti sa faci cim partiale cu 2 ore pentru fiecare srl in parte; atentie ce interval orar treci pe cim-uri, sa nu coincida cu cel de 8 ore.
romicichi a scris:

1. O primavara frumoasa, fericire si noroc!
2. Unde scrie ?
Pt. mioo: poti sa faci cim partiale cu 2 ore pentru fiecare srl in parte; atentie ce interval orar treci pe cim-uri, sa nu coincida cu cel de 8 ore.

Este un proiect de lege inaintat la parlament spre aprobare.
romicichi a scris:

1. O primavara frumoasa, fericire si noroc!
2. Unde scrie ?
Pt. mioo: poti sa faci cim partiale cu 2 ore pentru fiecare srl in parte; atentie ce interval orar treci pe cim-uri, sa nu coincida cu cel de 8 ore.

Daca esti angajat cu carte de munca la o societate, poti tine contabilitatea la acea societate fara probleme. Daca doresti sa tii contabilitatea si la alte societati - si doresti sa o faci in conditii de legalitate (adica sa poti semna actele in nume propriu) - atunci trebuie sa iti legalizezi veniturile obtinute pe aceasta cale. Fie te declari PFA la fisc , fie - asa cum s-a spus - inchei un contract de munca cu timp partial. In varianta in care optezi pentru PFA atunci la fisc ti se va cere dovada apartenentei la CECCAR. In a doua varianta, acest lucru nu este cerut.
Prin proiectul de lege mentionat de @malamut se propune aprobarea inadmisibilitatii celei de-a doua variante, legat de tinerea contabilitatii.