avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general angajare ca si contabil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

angajare ca si contabil

cum pot tine contabilitatea unor srl-uri, fiind angajata cu cm la o societate?ce acte trebuie sa fac?
Cel mai recent răspuns: Florin Marius Savu , Consultant fiscal 10:55, 2 Martie 2010
daca aveti deja contract de munca de 8 ore la o scocietate, pentru a tine contabilitatea la alte societati trebe sa fiti persoana fizica autorizata membra ceccar
1. O primavara frumoasa, fericire si noroc!
2. Unde scrie ?
Pt. mioo: poti sa faci cim partiale cu 2 ore pentru fiecare srl in parte; atentie ce interval orar treci pe cim-uri, sa nu coincida cu cel de 8 ore.
romicichi a scris:

1. O primavara frumoasa, fericire si noroc!
2. Unde scrie ?
Pt. mioo: poti sa faci cim partiale cu 2 ore pentru fiecare srl in parte; atentie ce interval orar treci pe cim-uri, sa nu coincida cu cel de 8 ore.



Este un proiect de lege inaintat la parlament spre aprobare.
romicichi a scris:

1. O primavara frumoasa, fericire si noroc!
2. Unde scrie ?
Pt. mioo: poti sa faci cim partiale cu 2 ore pentru fiecare srl in parte; atentie ce interval orar treci pe cim-uri, sa nu coincida cu cel de 8 ore.


Daca esti angajat cu carte de munca la o societate, poti tine contabilitatea la acea societate fara probleme. Daca doresti sa tii contabilitatea si la alte societati - si doresti sa o faci in conditii de legalitate (adica sa poti semna actele in nume propriu) - atunci trebuie sa iti legalizezi veniturile obtinute pe aceasta cale. Fie te declari PFA la fisc , fie - asa cum s-a spus - inchei un contract de munca cu timp partial. In varianta in care optezi pentru PFA atunci la fisc ti se va cere dovada apartenentei la CECCAR. In a doua varianta, acest lucru nu este cerut.
Prin proiectul de lege mentionat de @malamut se propune aprobarea inadmisibilitatii celei de-a doua variante, legat de tinerea contabilitatii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa contabilitate primara si resurse umane romicichi romicichi Buna ziua. Lucrez la un SRL pe post de contabil (am studii economice superioare). In septembrie anul acesta am absolvit cursurile de inspector resurse umane. ... (vezi toată discuția)
Pfa pt contabilitate primara? cristinamarcu cristinamarcu Am terminat o facultate in domeniul contabilitatii, si as vrea sa tin contabilitatea unor srl-uri, dar nu stiu daca am voie. Am inteles ca trebuie sa-mi ... (vezi toată discuția)
Economist contabil conventie civila Angela Cerdeanu Angela Cerdeanu OUG 37/2011 Modificari la lg contabilitatii,prevede posibiltatea de a tine contabilitatea unei entitati(SRL)cu o cifra de afaceri la 31.12.2010 mai< decat ... (vezi toată discuția)