Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... restructurare fp
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

restructurare fp

Buna! As vrea sa stiu daca in urma restructurarii (desfiintarii) unei functii publice de executie de referent (contabilitate), in cazul in care institutia nu dispune de o alta functie publica vacanta in vederea redistribuirii celui ce a ocupat aceasta functie, aceasta persoana poate fi redistribuita pe functia contractuala vacanta de casier de care dispune institutia (cu acordul persoanei in cauza, bineinteles). Si daca este posibil trebuie sa sustina un examen in acest sens? Rog baza legala.
Va multumesc!
Mutarea si redistribuirea se fac "post pe post", adica functie publica pe functie publica si contractual pe contractual...De ce nu face institutia altceva? Sa va transforme postul de FP in contractual, cu avizul ANFP, sustinand ca nu mai indepliniti atributiile de putere publica prevazute in art. 2 la lege si sa defiinteze postul de casier??
Daca situatia nu se schimba, va trebui sa dati concurs - legea 330/2009 - anexa I art. 7.