Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensii

pana cand se aplica reducerea varstei standard de pensionare cu anii lucrati in grupele I sau II de munca, care este baza legala?
1. Gr.I si gr. a II-a s-au numit asa pana la 01.04.2001 cand a inceput aplicarea Legii 19/2000. De atunci inainte s-au numit conditii speciale si conditii deosebite de munca.
2. Aceste clasificari sunt prevazute si in proiectul noii legi a pensiilor.
Reducerea varstei standard de pensionare pentru activitatea desfasurata in grupe de munca se aplica si in prezent si se va aplica si in viitor.
Prevederea legala, in prezent, este cap. B, sectiunea VIII, pct. 44 ind. 1 din Ordinul nr. 340/2001 pentru aprobarea Normelor de aplicare a Legii nr. 19/2000, prevedere care face trimitere la art. 42 si la art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea