Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contract creditare firma de catre asociat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contract creditare firma de catre asociat

Un asociat crediteaza firma cu bani pentru desfasurarea activitatii.
Contractul de creditare care se face intre el si SC se incheie:
1) lunar cu specificatia sumei totale imprumutate in acea luna sau
2) se face unul la inceputul anului in care se specifica ca asociatul se obliga sa imprumute firma ori de cate ori are nevoie pentru desfasurarea activitatii.

Eu am optat pentru varianta 2). Am procedat corect?
Asociatul a imprumutat firma cu bani, numerar, prin casierie.( 5311=4551), document: dispozitia de incasare/chitanta
Am vrut sa restitui asociatului banii, dar prin banca (adica din contul curent al firmei sa-i depun in contul personal al asociatului), dar banca mi-a cerut contractul de creditare.
Cum sa-l fac ca sa fie luat in considerare de catre banca?
Lunar?
e valabil si ala care l ati facut prima data.. dar eu nu inteleg de ce nu optati sa faceti plata catre asociat tot in numerar prin casierie
Pentru ca economisesc niste costuri. Comisionul de retragere numerar nu se mai aplica. Deci, este mai ieftin .
Intrebare:

Pe viitor, ce fel de contract de creditare sa fac? Lunar, cu mentionarea sumei imprumutate in luna respectiva sau sa fac unul la inceputul anului in care sa specific ca asociatul se obliga sa imprumute firma ori de cate ori are nevoie pentru desfasurarea activitatii, fara a mentiona nici o suma?

Cum este corect?
Corect este un cuvant doar, din pacate trebuie sa aplicati in functie de procedura bancara . Agentul economic se muleaza dupa solicitarea bancii .
Dpmdv consider corecta varianta lunara de creditare sau restituire credit .
aida1 a scris:

Un asociat crediteaza firma cu bani pentru desfasurarea activitatii.
Contractul de creditare care se face intre el si SC se incheie:
1) lunar cu specificatia sumei totale imprumutate in acea luna sau
2) se face unul la inceputul anului in care se specifica ca asociatul se obliga sa imprumute firma ori de cate ori are nevoie pentru desfasurarea activitatii.

Eu am optat pentru varianta 2). Am procedat corect?
Asociatul a imprumutat firma cu bani, numerar, prin casierie.( 5311=4551), document: dispozitia de incasare/chitanta
Am vrut sa restitui asociatului banii, dar prin banca (adica din contul curent al firmei sa-i depun in contul personal al asociatului), dar banca mi-a cerut contractul de creditare.
Cum sa-l fac ca sa fie luat in considerare de catre banca?
Lunar?

Banca nu v-a luat in considerare - pentru ca ceea ce i-ati prezentat nu este un contract. Un contract de imprumut are nevoie de cateva clauze , printre care si aceea legata de valoarea contractului. Ce valoare are contractul intocmit de dv. ?
Daca @alcibiade v-a sugerat un contract de imprumut lunar, presupun ca a avut in vedere tocmai faptul ca valoarea contractului este usor de stabilit la nivelul unei luni , dar aproape imposibil la nivelul unui an.
In fapt, dv. sunteti obligata sa-i reglati clientului dv. casa (contul 5311) pornind de la ideea ca acesta face cheltuieli mai mari decat disponibilul din actele prezentate.
Este evident ca nu puteti face acest lucru decat atunci cand prelucrati actele - si tot evident este (din considerente practice) ca nu puteti stii ce cheltuieli are de gand sa faca luna viitoare, deci contractul de imprumut este conditionat valoric de informatia care va parvine.
Ar mai fi un lucru de spus de catre initiatorul topicului si pe care eu l-am gandit cand am propus a se intocmi lunar , contractul de creditare este cu dobanda 0 . nu este specificat un procent al dobanzii si de aceea lunar ar fi foarte usor de calculat .