avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Certificat de atestare a edificarii constructiei ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Certificat de atestare a edificarii constructiei (contribuabil vs primarie)

La solicitarea unui "Certificat de atestare a edificarii constructiei" pt o casa construita in anul 1970 necesar pentru inscrierea in CF a casei odata cu terenul de pe Titlu de proprietate primesc urmatorul raspuns:

este necesar sa fie elaborata o documentatie cuprinzand....(printre altele): "masuratorile cladirilor respective ( releveu cuprinzand planuri, sectiuni, fatade, plan de situatie si orientare), expertiza tehnica de rezistenta si memoriile aferente."

oarecum acestea, conform lg 50/91 a constructiilor ,ar fi valabile pt constructii neautorizate realizate dupa aplicarea legii. Nu pentru constructii existente din 1970(casa de tara)

in ultimii 3 ani eu am obtinut peste 100 de astfel de certificate pt constructii edificate inainte de 1991 in cateva judete din Transilvania. Pentru cele edificate dupa 1991 tre AC si pv de receptie ,etc.

INTREBAREA este daca ma pot adresa "justitiei" considerand ca arhitectul sef al primariei face un abuz in serviciu solicitandu-mi cele de mai sus?




Cel mai recent răspuns: Cristian Fara , Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI 15:44, 3 Martie 2010
da.. adresativa justitie in contencios administrativ
Poate mi se pare mie, insa si pentru constructiile edificate anterior legii 50/1991 se emiteau autorizatii de constructie (am in arhiva primariei astfel de AC din 1963)...asa ca si casa de la tara, tot fara autorizatie se cheama ca este...Iar articolul cu "intrarea in legalitate" din Normele de aplicare a legii 50/1991 (cele din 2009) spune ca trebuie realizata documentatia pentru casele edificate fara autorizatie, nu spune din ce an incoace (eu interpretez ca pentru toate casele care la data intrarii in vigoare a Normelor nu detineau autorizatie de constructie, ceea ce este si cazul casei la care faceti referire).
Parerea mea...:(
ARTICOLUL 57 (nemodificat prin ordinul 119/2009) din norme aplicare lg 50/1991

Intrarea in legalitate

(1) Organul de control care a sanctionat contraventional fapta de a se executa lucrari de constructii fara autorizatie sau cu incalcarea dispozitiilor acesteia, potrivit prevederilor art. 25 alin. (1) din Lege, pe langa oprirea executarii lucrarilor, va dispune luarea masurilor necesare pentru incadrarea lucrarilor in prevederile autorizatiei sau de desfiintare a lucrarilor executate fara autorizatie, intr-un termen pe care il va stabili prin procesul-verbal.

(2) Potrivit prevederilor art. 25 alin. (2) si (3) din Lege, autoritatea administratiei publice competenta sa emita autorizatia de construire/desfiintare are obligatia de a analiza modul in care constructia corespunde reglementarilor din documentatiile de urbanism aprobate pentru zona de amplasament, urmand sa dispuna mentinerea, respectiv desfiintarea constructiilor realizate fara autorizatie sau cu incalcarea prevederilor acesteia.

(3) In situatia in care constructia realizata fara autorizatie de construire intruneste conditiile urbanistice de integrare in cadrul construit preexistent, autoritatea administratiei publice locale competenta poate proceda la emiterea unei autorizatii de construire in vederea intrarii in legalitate, in coroborare cu luarea masurilor legale care se impun, numai in baza concluziilor unei expertize tehnice pentru cerinta de calitate A - rezistenta si stabilitate privind starea structurii de rezistenta in stadiul fizic in care se afla constructia.

"autoritatea administratiei publice" (agresorul ;) ) POATE proceda la emiterea unei autorizatii...... (in conditiile de mai sus) dar tema contribuabilului (victima) este emiterea unui certificat de atestare a edificarii constructiei ( conform formularului: atesta existenta unei constructii de anul... cu/fara autorizatie de construire) si NU emiterea unei autorizatii de construire !!!

multumesc mult pentru raspunsuri si pentru indicarea Normelor de care uitasem. ( intotdeauna normele de aplicare bat legea #-o)

si intrebarea: ma adresez justitiei la domiciliul victimei ( contribuabil ) sau la domiciliul agresorului ( onorabila administratie publica din alt judet fata de al meu )?

si indraznesc intrebarea doi: in calitate de autorizat am un "contract" cu beneficiarul sunt autorul nefericit al cererii pot face eu actiunea in justitie ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Constructie neautorizata Helena_L Helena_L Proprietarul a construit anexe(baie,bucatarie) la casa fara autorizatie de constructie iar acum doreste sa vanda casa. Ce trebuie sa faca? Am inteles ca a ... (vezi toată discuția)
Autorizatie de constructie nicolae242 nicolae242 buna ziua ma numesc manea nicolae si as vrea sa stiu daca mai pot obtine autorizatia de constructie daca am construit 2 camere mansardate pe teren proprietate ... (vezi toată discuția)
Constructie fara autorizatie hepicrist hepicrist am cunparat un teren in iasi com miroslava si am costruit o casa si nu am autorizatie de constructie deoarece cind am facut casa terenu era pe extravilan ... (vezi toată discuția)