Forum Discuţii juridice Traduceri negociere intre traducator si editura
Discuție deschisă în Traduceri

negociere intre traducator si editura

Buna, as vrea sa stiu ce anume ar trebui sa presupuna o negociere cu o editura, eu fiind in postura de traducator al unei carti
Sfatul meu este sa faceti 2 contracte clare.
Unul pentru traducere (cu clauze si termene foarte clare) si unul pentru cesiunea drepturilor de autor contra unei remuneratii corespunzatoare.
Va recomand sa studiati Legea nr. 8/1996 din 14/03/1996, versiune actualizata la data de 03/08/2006 privind dreptul de autor şi drepturile conexe, lege care guverneaza si drepturile traducatorilor in acest sens.
Succes la negocieri!:luck:
Laura Ciobeica
Multumesc de sfat. Am sa ma documentez.
O zi cat mai buna.