Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drepturi morale ºi drepturi patrimoniale
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drepturi morale ºi drepturi patrimoniale

As dori sa stiu diferenta dintre drepturile morale si cele patrimoniale in legea drepturilor de autor, sau sa fiu sigur ca am inteles ce trebuie. Recent am incheiat un contract de cesiune exclusiva pentru o serie de ilustratii. Editura respectiva a publicat ilustratiile fara sa-mi mentioneze numele. Este adevarat ca in contract nu exista o clauza de atribuire a operei, dar am presupus ca drepturile morale nu sunt negociabile si ca nu trebuie mentionata o clauza speciala in acest sens. Mi s-a incalcat sau nu dreptul la paternitatea operei, chiar daca drepturile patrimoniale au fost cedate exclusiv? Este posibila o actiune in instanta pentru anularea contractului?

Legea nr. 8/1996 - Versiune actualizata la data de 03/08/2006 privind dreptul de autor si drepturile conexe
Art. 10. - Autorul unei opere are urmatoarele drepturi morale:
a) dreptul de a decide daca, in ce mod si cand va fi adusa opera la cunostinta publica;
b) dreptul de a pretinde recunoasterea calitatii de autor al operei;
c) dreptul de a decide sub ce nume va fi adusa opera la cunostinta publica;
d) dreptul de a pretinde respectarea integritatii operei si de a se opune oricarei modificari, precum si oricarei atingeri aduse operei, daca prejudiciaza onoarea sau reputatia sa;
e) dreptul de a retracta opera, despagubind, daca este cazul, pe titularii drepturilor de utilizare, prejudiciati prin exercitarea retractarii.
Art. 11. - (1) Drepturile morale nu pot face obiectul vreunei renuntari sau instrainari.

[ link extern ]
L.C.