avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... adaptare masina persoana cu handicap - TAXA ?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

adaptare masina persoana cu handicap - TAXA ?

Buna ziua!
Fratele meu este persoana cu handicap grav(accentuat).
Mama este insotitor al fratelui.
Pe numele fratelui (persoana cu handicap psihic) este trecut un autoturism.

Am auzit ca exista o lege care prevede scutirea de impozit pentru autoturismul care apartine persoanei cu handicap.

Doar ca cei de la primarie ne spun ca nu ne pot scuti de taxa pentru ca masina nu este adaptata handicapului.

De vreme ce persoana are handicap grav gradul 1 (psihic) si nu se deplaseaza decat in prezenta insotitorului (pt ca nu este capabila de discernamant - handicap psihic), ce fel de adaptare ar trebui sa facem masinii?

Insotitorul, este si persoana care conduce masina in folosul si pentru interesele persoanei cu handicap.

Singura adaptare pe care am putea sa o facem ar fi sa montam in masina un psiholog :)).

A mai fost cineva in situatii similare?
As dori sa imi dati legea in detaliu, sa vad daca este obligatorie adaptarea masinii (si in ce fel se face adaptarea pentru o persoana cu handicap psihic grav).
Daca este vorba de adaptare... asta ar putea sa se refere doar la persoanele cu handicap locomotor...
Deci nevazatorii... si alte tipuri de persoane sunt discriminate?

As vrea sa printez legea sa o pot arata persoanelor carora trebuie sa platesc taxa.

Va multumesc mult!
Ultima modificare: Marți, 2 Martie 2010
anitsirc, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 23:18, 2 Martie 2010
Va aflati intr-o situatie delicata si cu regret defavorabila fratelui dvs
Conform dispozitii in vigoare la autoturime,pot fi practicate modificari tehnice/adaptari functie de dizabilitatea locomotorie
In cazul fratelui dvs care sufera de handicap psihic, nu opereaza dispozitia mentionata
Adaptarea tehnica vizeaza dizabilitatea soferului proprietar,situatie care nu exista in cazul fratelui dvs suferind de afectiune psihica, care nu poate accede la calitatea/responsabilitatea de sofer
Alte categorii de persoane cu dizabilitati vizuale,auditive ,s.a.nu beneficiaza de respectivele facilitati,acestora acordanduli-se alte facilitati si scutiri la plata.

Ultima modificare: Marți, 2 Martie 2010
ynocentta, utilizator
Va multumesc pentru raspunsul rapid.

Totusi fiind persoana care nu poate sa circule decat cu insotitor, nu ar fi corect sa se aplice si in acest caz?

Din cate stiu... de exepmlu...veniturile obtinute de persoana cu handicap...sau proprietatile detinute de persoana cu handicap nu se inpoziteaza...
Respect opinia dvs ,dar legea se executa

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sprijin pentru persoane cu dizabilitati pop sorin pop sorin Buna ziua Leguitorul a uitat, din nou, de persoanele cu handicap si ma refer la legea nr. 9/2013, art. 8 precum si legea 448/2006. Cu alte cuvinte, o ... (vezi toată discuția)
Scutire taxa inmatriculare auto persoana cu handicap grav lobontcamelia lobontcamelia am vazut in lege ca este scutita persoana cu handicap grav in cazul masinii modificate pentru handicapul suferit dar handicapul meu nu este de natura care sa ... (vezi toată discuția)
Persoana cu handicap accentuat axellcom axellcom Buna ziua. O ruda are certificat de handicap accentuat (stoma). Intrebarea este daca este scutit de la taxa auto pentru o masina care o aduce . In lege zice ca ... (vezi toată discuția)