Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... adaptare masina persoana cu handicap - TAXA ?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

adaptare masina persoana cu handicap - TAXA ?

Buna ziua!
Fratele meu este persoana cu handicap grav(accentuat).
Mama este insotitor al fratelui.
Pe numele fratelui (persoana cu handicap psihic) este trecut un autoturism.

Am auzit ca exista o lege care prevede scutirea de impozit pentru autoturismul care apartine persoanei cu handicap.

Doar ca cei de la primarie ne spun ca nu ne pot scuti de taxa pentru ca masina nu este adaptata handicapului.

De vreme ce persoana are handicap grav gradul 1 (psihic) si nu se deplaseaza decat in prezenta insotitorului (pt ca nu este capabila de discernamant - handicap psihic), ce fel de adaptare ar trebui sa facem masinii?

Insotitorul, este si persoana care conduce masina in folosul si pentru interesele persoanei cu handicap.

Singura adaptare pe care am putea sa o facem ar fi sa montam in masina un psiholog :)).

A mai fost cineva in situatii similare?
As dori sa imi dati legea in detaliu, sa vad daca este obligatorie adaptarea masinii (si in ce fel se face adaptarea pentru o persoana cu handicap psihic grav).
Daca este vorba de adaptare... asta ar putea sa se refere doar la persoanele cu handicap locomotor...
Deci nevazatorii... si alte tipuri de persoane sunt discriminate?

As vrea sa printez legea sa o pot arata persoanelor carora trebuie sa platesc taxa.

Va multumesc mult!
anitsirc, utilizator
Va aflati intr-o situatie delicata si cu regret defavorabila fratelui dvs
Conform dispozitii in vigoare la autoturime,pot fi practicate modificari tehnice/adaptari functie de dizabilitatea locomotorie
In cazul fratelui dvs care sufera de handicap psihic, nu opereaza dispozitia mentionata
Adaptarea tehnica vizeaza dizabilitatea soferului proprietar,situatie care nu exista in cazul fratelui dvs suferind de afectiune psihica, care nu poate accede la calitatea/responsabilitatea de sofer
Alte categorii de persoane cu dizabilitati vizuale,auditive ,s.a.nu beneficiaza de respectivele facilitati,acestora acordanduli-se alte facilitati si scutiri la plata.

ynocentta, utilizator
Va multumesc pentru raspunsul rapid.

Totusi fiind persoana care nu poate sa circule decat cu insotitor, nu ar fi corect sa se aplice si in acest caz?

Din cate stiu... de exepmlu...veniturile obtinute de persoana cu handicap...sau proprietatile detinute de persoana cu handicap nu se inpoziteaza...
Respect opinia dvs ,dar legea se executa