Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imobil cumparat - sediu firma
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imobil cumparat - sediu firma

Speta e urmatoarea: X cumpara de la Y un imobil cu acte in regula si dupa un timp incepe sa primeasca corespondenta cu destinatar o firma. A mers la registru si a afla ca la el acasa isi are sediul social acea firma.
Ce se poate face?
La ce data expira sediul?
se adreseaza Oficiului pt. Registrul Comertului din localitatea respectiva .. pt. a denunta sediul fictiv al firmei ... si demostreaza cu acte ca este proprietar si posesor al imobilului.
sediu e pe durata nelimitata!!!!
:(asa apare la registru
si ma gandesc ca daca e un contract de inchiriere cu fostul proprietar ce fac?
pai daca contractul de inchiriere nu este inscris in CF atunci contractul de inchiriere nu te poate afecta, adica nu iti este opozabil.

eu zic ca nu ai de ce sa-ti faci probleme ca aflat daca era inscris in CF. iti spunea si notarul.
Procedeaza cum ti-am scris mai sus ..
multumesc frumos de raspuns.
stii cumva care e procedura la registru?