Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... reziliere contract de comun acord
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

reziliere contract de comun acord

Daca dupa incheierea unui contract de servicii, cele doua parti se hotarasc sa inceteze( sa rezilieze) contractul de comun acord, fara nici un fel de pretentie, si fara sa se fi executat vreo obligatie, ce fel de act trebuie incheiat? un act aditional? sau care ar fi denumirea corecta? In contract nu se mentioneaza nimic despre incetarea contractului? si ce ar trebui sa contina un asftel de act pen
Oricum l-ati numi, actul trebuie sa contina exprimarea vointei partilor in ceea ce priveste rezilierea actului initial. Nu are importanta daca in actul initial se face sau nu referire la posibilitatea rezilierii. Partile sunt libere sa incheie un contract, sa-l modifice, sa-l rezilieze.

Puteti incheia orice fel de act prin care sa va exprimati acordul pentru reziliere/ rezolutiune, (proces-verbal, act aditional, intelegere etc.). Acesta nu este necesar decat daca s-a specificat in contract ca aceasta se face prin act scris. Rezilierea poate fi probata si pe baza manifestarilor ulterioare ale partilor.