Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... acord tacit
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

acord tacit

Daca un contract de inchiriere are stipulat la un articol faptul ca se prelungeste prin acordul tacit al partilor daca una dintre parti nu notifica celeilalte inainte cu 30 de zile de expirare, intentia de a inceta, este necesar incheierea unu act aditional de prelungire ? Sau nu mai este necesara perfectarea nici unui act in acest sens ?
Se prelungeste tacit, inseamna ca se prelungeste de la sine. Pentru rezilierea contractului trebuie notificata partea.
bogdan77m a scris:

Daca un contract de inchiriere are stipulat la un articol faptul ca se prelungeste prin acordul tacit al partilor daca una dintre parti nu notifica celeilalte inainte cu 30 de zile de expirare, intentia de a inceta, este necesar incheierea unu act aditional de prelungire ? Sau nu mai este necesara perfectarea nici unui act in acest sens ?

Nu mai este nevoie de acte aditionale. Contractul ramane acelasi, clauzele nu se modifica, este practic acordul comun al partilor de a continua contractul in aceleasi conditii. Contractul se va prelungi de fiecare data automat, daca oricare parte nu isi exprima vointa de a inceta contractul.
.
Daca este prevazuta clauza exprimarii vointei de a inceta contractul (nu de a rezilia), atunci sunteti obligat sa notificati cealalta parte ca doriti incetarea contractului (nu rezilierea contractului).

Rezilierea sau rezolutia contractului se exprima atunci cand o parte nu isi indeplineste obligatiile din vina proprie. Atunci partea vatamata are dreptul prin lege de a cere incheierea contractului imediat, nu la termenul din contract.
kappauser, utilizator