Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit declaratii depuse in cazul unei firme inactive
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

declaratii depuse in cazul unei firme inactive

Ce declaratii trebuiesc depuse in cazul unei firme declarata inactiva?Care sunt datele cand trebuiesc depuse?
In conformitate cu ordinul MF nr. 864/2005 pentru aprobarea Procedurii privind regimul de declarare derogatoriu , sunt supuse regimului de declarare derogatoriu următoarele declaraţii:
- formularul 100 „Declaraţie privind obligaţiile de plată la bugetul de stat”, cod 14.13.01.99/bs, aprobat prin OPANAF nr.101/2008, cu modificările şi completările ulterioare;
- formularul 102 „Declaraţie privind obligaţiile de plată la bugetele asigurărilor sociale şi fondurilor speciale,, cod 14.13.01.40 aprobat prin OPANAF nr.101/2008, cu modificările si completările ulterioare;
- formularul 300 „Decont de taxa pe valoarea adăugată”, cod 14.13.01.02, aprobat prin OPANAF 1746/2008.
- formularul 101 „Declaraţie privind impozitul pe profit”, cod 14.13.01.04, aprobat prin OPANAF nr. 101/2008, cu modificările si completările ulterioare;
- formularul 120 „Decont privind accizele”, cod 14.13.01.03, aprobat prin OPANAF nr.101/2008, cu modificările si completările ulterioare.
- formularul 130 „Decont privind impozitul la ţiţeiul din producţia internă”, cod 14.13.01.05, aprobat prin OPANAF nr. 101/2008, cu modificările şi completările ulterioare.

Pe perioada aplicării regimului de declarare derogatoriu contribuabilii nu au obligaţia depunerii declaraţiilor de mai sus, cu o singură excepţie şi anume pentru fracţiunile de ani fiscali cuprinse în perioada de aplicare a regimului de declarare derogatoriu, când contribuabilii au obligaţia depunerii declaraţiilor.
Pentru fracţiunea de an fiscal aflată în afara perioadei de aplicare a regimului de declarare derogatoriu, contribuabilii au obligaţia depunerii următoarelor declaraţii la termenele prevăzute de lege:
a). – 101 „Declaraţie privind impozitul pe profit”;
b). – 120 „Decont privind accizele”;
c). – 130 „Decont privind impozitul la ţiţeiul din producţia internă”.
Multumesc mult.
cind spuneti firma inactiva la ce va referiti? La firmele declarate ca inactive pentru ca nu si-au depus declaratiile cf legii ?
Da.
neagu simona, utilizator
@neagu simona : pe site www.mfinante.ro este o lista cu firmele declarate inactive ( am incercat sa postez link, dar fara succes); daca o gasiti in lista inseamna ca trebuie sa depuneti toate declaratiile .. nedepuse , din cauza carora firma a ajuns aici
Pentru a vedea ce declaratii lipsesc, puteti merge la finante si sa luati de acolo lista
Mai mult ca sigur veti primi o sanctiune
Ca sa va pot spune ce anume declaratii trebuie depuse , respectiv sa va raspund intrebarii initiale trebuie sa dati date despre firma : are ( a avut) salariati, este (nu este) platitor de tva ; de cind nu aveti declaratiile depuse etc.
Magda Staicu, Consultant fiscal