Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit declaratia 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

declaratia 101

declaratia 101 se copleteaza pentru firmele suspendate ?
daca nu ati obtinut regim de declarare derogatoriu aveti obligatia depunerii acestei declaratii .
Si daca ati obtinut aprobare de regim de declarare derogatoriu tot aveti obligatia depunerii declaratiei anuale. Ca si a bilantului si a raportarii semestriale.
In conformitate cu ordinul MF nr. 864/2005 pentru aprobarea Procedurii privind regimul de declarare derogatoriu , sunt supuse regimului de declarare derogatoriu următoarele declaraţii:
- formularul 100 „Declaraţie privind obligaţiile de plată la bugetul de stat”, cod 14.13.01.99/bs, aprobat prin OPANAF nr.101/2008, cu modificările şi completările ulterioare;
- formularul 102 „Declaraţie privind obligaţiile de plată la bugetele asigurărilor sociale şi fondurilor speciale,, cod 14.13.01.40 aprobat prin OPANAF nr.101/2008, cu modificările si completările ulterioare;
- formularul 300 „Decont de taxa pe valoarea adăugată”, cod 14.13.01.02, aprobat prin OPANAF 1746/2008.
- formularul 101 „Declaraţie privind impozitul pe profit”, cod 14.13.01.04, aprobat prin OPANAF nr. 101/2008, cu modificările si completările ulterioare;
- formularul 120 „Decont privind accizele”, cod 14.13.01.03, aprobat prin OPANAF nr.101/2008, cu modificările si completările ulterioare.
- formularul 130 „Decont privind impozitul la ţiţeiul din producţia internă”, cod 14.13.01.05, aprobat prin OPANAF nr. 101/2008, cu modificările şi completările ulterioare.

Pe perioada aplicării regimului de declarare derogatoriu contribuabilii nu au obligaţia depunerii declaraţiilor de mai sus, cu o singură excepţie şi anume pentru fracţiunile de ani fiscali cuprinse în perioada de aplicare a regimului de declarare derogatoriu, când contribuabilii au obligaţia depunerii declaraţiilor.
Pentru fracţiunea de an fiscal aflată în afara perioadei de aplicare a regimului de declarare derogatoriu, contribuabilii au obligaţia depunerii următoarelor declaraţii la termenele prevăzute de lege:
a). – 101 „Declaraţie privind impozitul pe profit”;
b). – 120 „Decont privind accizele”;
c). – 130 „Decont privind impozitul la ţiţeiul din producţia internă”.