Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reclamare abuz de drepturi , pe baza unei inregistrari ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reclamare abuz de drepturi , pe baza unei inregistrari : este posibil?

Buna ziua in luna noiembrie anul trecut am avut un accident cu victima , in care victimei i s-a dat diagnostic contuzie toraco-lombara . Dupa cateva zile de la accident m-am intalnit cu victima , pentru a negocia pretentiile sale .
Din pacate nu ne-am inteles deoarece persoana respectiva cerea o suma exorbitanta in raport cu ce avea.
Problema este urmatoarea : Eu am inregistrat cu un reportofon discutia cu aceasta persoana , iar ea declara cum a dat spaga la spital pentru a se putea interna ca sa-si incarce zile pe certificatul medico legal (din pacate observ ca nu a reusit deoarece zilele cat a fost spitalizat nu au fost acceptate la dosar)
*Victima ameninta ( daca nu dai bani iti arat eu tie )
Am cum sa depun plangere pe baza acestei inregistrari folosind-o ca dovada pentru un fals si abuz de drepturi ?

Multumesc Anticipat!
Daca respectiva inregistrare , indiferent ce ar contine ea, sau ce ar dezvalui, nu a fost ceruta de procuror, dispusa de instanta..putin probabil sa fie acceptata ca proba.
Art 91-1 Cpp inregistrarile convorbirilor
prevede concred conditiile in care pot fi realizate inregistrarea unor posibile probe
Inregistrarile realizate fara consimtamantul procurorului desemnat ,nu constituie proba
Eu cred ca ar trebui sa mergeti la un avocat si sa va intalniti si cu acea persoana.
E cam aiurita treaba si va faceti de lucru.
Daca nu va intelegeti deloc se va analiza apoi treaba si impreuna cu avocatul veti putea lua o decizie in cunostiinta de cauza.

avocat Claudiu Lascoschi