Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Recuperare TVA!
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Recuperare TVA!

Se mai poate recupera tva dupa desfintarea firmei in cazul in care firma are de recuperat un tva de 3.500 de ron (35 milioane vechi)? As dori un raspuns pe larg daca este posibil si poate sa ma ajute cineva . Multumiri!
da, numai dupa inspectie fiscala.

CAPITOLUL VI din OMFP nr. 263/2010
Solutionarea solicitarilor de restituire a taxei pe valoarea adaugata
Sumele negative de TVA mai mici de 5.000 lei cuprinse in deconturile cu sume negative de TVA depuse de persoanele impozabile care solicita anularea codului de inregistrare in scopuri de TVA sau pentru care organele fiscale anuleaza din oficiu codul de inregistrare in scopuri de TVA se restituie, potrivit procedurii generale de restituire, aprobata prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 1.899/2004 pentru aprobarea Procedurii de restituire si de rambursare a sumelor de la buget, precum si de acordare a dobanzilor cuvenite contribuabililor pentru sumele restituite sau rambursate cu depasirea termenului legal, numai in urma efectuarii inspectiei fiscale.