Forum Discuţii juridice Achiziţii publice experienta similara - subcontractant
Discuție deschisă în Achiziţii publice

experienta similara - subcontractant

la o licitatie pentru lucrari de executie si proiectare, operatorul economic poate face acord de subcontractare pentru proiectare?
sau este obligat sa faca acord de asociere?
experienta similara poate fi luata de la subcontractant.
depinde cum e formulat si caietul de sarcini
in caietul de sarcini este epecificat acord de asociere/subcontractare.
dar, la licitatie este scoasa toata lucrarea (executie si proiectare). ofertantul poate veni cu proiectarea prin subcontractare sau doar prin asociere - nu stiu cum sa interpretez art. 44 din og 34/2006
olimpiamaria a scris:

in caietul de sarcini este epecificat acord de asociere/subcontractare.
dar, la licitatie este scoasa toata lucrarea (executie si proiectare). ofertantul poate veni cu proiectarea prin subcontractare sau doar prin asociere - nu stiu cum sa interpretez art. 44 din og 34/2006

Puteti lua ambele variante. Ambele valabile..subcontractare sau asociere. In ceea ce priveste art. 44 acesta stabileste dreptul operatorilor economici de a se asocia si nu obligativitatea in acest sens.
Buna seara,

AC nu va obliga sa va asociati cu alta firma ptr proiectare...

art. 44 din OUG 34/2006 modificata va da dreptul de a va asocia ...dar va rog sa revedeti si art 45 care se refera la subcontractare.
intr-adevar prin Fisa de date a achizitiei AC poate limita procentul de subcontractare;
deci, ofertantul poate veni cu proiectarea atat prin asociere cat si cu subcontractare- analizati Anexa la Oferta sau Conditii speciale - clauza referitoare la partea care poate fi subcontractata...

La evaluarea capacitatii tehnice si profesionale nu se iau în considerare datele subcontractanţilor.

succes !
Marius Cocean, Consilier juridic
Asociere. Daca operatorul nu are in obiectul de activitate si lucrari de proiectare atunci nu are cum sa castige contractul si sa subcontracteze partea de proiectare. Daca nu are doar experienta similara in cazul proiectarii atunci poate fi sustinut de subcontractant prin acord ferm asa cum prevede Hg 925/2006.