avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general garantiile de pe facturile emise
Discuție deschisă în Contabilitate în general

garantiile de pe facturile emise

Buna ziua.
ma confrunt cu urmatoarea intrebare: garantiile pe facturile emise sunt tratate ca si creante? contul 2678 - alte creante, (la completarea bilantului le tratez ca si creante si nu imobilizari financiare? sau....
Multumesc de ajutor.
Cel mai recent răspuns: B.E.C. ARION , Consultant fiscal 19:40, 4 Martie 2010
la bilant se scad din creante si se lasa pe imobilizari finaciare, dar nu uita sa le treci in formularul 40!
laur67

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa de participare la licitatie ion g ion g am platit o taxa de participare la licitatie ,licitatie pe care am castigat-o.imi puteti spune va rog,cum o inregistrez in contab.?banca pe credit cu ce ... (vezi toată discuția)
Completare bilant Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Am in balanta cont 2678 care reprezinta garantie retinuta si nu stiu exact unde se tece in bilant la imobilizari financiare rand 03 vad ca apare ... (vezi toată discuția)
Garantii prestari servicii crystyna2000 crystyna2000 [b]situatie[/b]: se emite factura pentru prestari servicii 1000 ron + 240 ron TVA Conform contractului , la efectuarea platii, se retine garantie 10% din ... (vezi toată discuția)