Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... sistem sanatate
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

sistem sanatate

va salut !
urmeaza sa efectuez o interventie chirurgicala in strainatate, care nu poate fi acoperita de formularul E112, am deja cardul european de sanatate(apartin unei case de asigurari), dar costul inteventiei este destul de ridicat pentru posibilitatile mele financiare. Intrebarea ar fi daca exista o modalitate de a se face decontarea direct intre clinici sau de a-mi recupera banii. Daca mai exista vre-un formular care as putea sa-l obtin inainte de plecarea mea, etc. Avand in vedere ca paltesc asigurarile sociale de multi ani , ar trebui sa am si un drept de a alege un alt sistem sanitar, in baza contributiei mele ,ca cetatean european.
Nu exista.Formularul E 112 se emite in cazul in care interventia chirurgicala nu se poate efectua in tara, iar cardul european este valabil doar pt urgentele medico-chirurgicale si nu pe interventii chirurgicale planificate.
multumesc mult pt raspuns . Succes in activitate