avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul de superficie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul de superficie

Buna ziua,
Am mai citit citeva articole pe acest subiect pe internet, #-odar cum nu m-am lamurit, apelez la buna-vointa dvs. de a ma ajuta.
Situatia este urmatoarea: doi frati avind terenuri alaturate in anume statiune, unul isi construieste o casa care intra cu aprox. 3 m pe terenul fratelui sau. La vremea respectiva nu au facut acte intre ei, am inteles ca aceste doua terenuri inca nu sint intabulate. Acum cel din urma hotaraste sa-si vinda terenul. Cel cu constructia, ce drepturi are asupra ei? Daca noul cumparator nu este de acord cu acest lucru, il poate obliga pe proprietarul constructiei sa-si darime casa?:O
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Cel mai recent răspuns: Ariel_tm , utilizator 17:20, 6 Martie 2010
Constructorul a fost de buna credinta, nu stia ca a depasit limita dintre fondurile vecine.Prin urmare, constructia nu va fi daramata , in acest caz, insa acestuia ii incumba o obligatie de despagubire catre proprietarii terenurilor.
Cat despre cumparator , acesta trebuie sa aiba cunostinta situatiei juridice a terenului , si , in vederea perfectarii unui act de vanzare cumparare sunt obligatorii cadastrul si intabularea.

Solutia daramarii constructie e rar adoptata de catre instantele de judecata in asemenea situatii .Situatia faptica va fi rezolvata in mod economic , va fi pastrata constructia , si , in temeiul unui drept de creanta, va exista si"intregirea" dreptului de proprietate printr-o suma de bani.
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Martie 2010
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Stoica Ioana a scris:

Constructorul a fost de buna credinta, nu stia ca a depasit limita dintre fondurile vecine.Prin urmare, constructia nu va fi daramata , in acest caz, insa acestuia ii incumba o obligatie de despagubire catre proprietarii terenurilor.
Cat despre cumparator , acesta trebuie sa aiba cunostinta situatiei juridice a terenului , si , in vederea perfectarii unui act de vanzare cumparare sunt obligatorii cadastrul si intabularea.

Solutia daramarii constructie e rar adoptata de catre instantele de judecata in asemenea situatii .Situatia faptica va fi rezolvata in mod economic , va fi pastrata constructia , si , in temeiul unui drept de creanta, va exista si"intregirea" dreptului de proprietate printr-o suma de bani.


Am inteles, si va multumesc pentru promptitudinea dvs.!
Dar si de acest lucru ii este teama proprietarului constructiei, ca cel care cumpara terenul poate sa pretinda orice suma pt. acel spatiu pe care se afla constructia... Da, chiar sint curioasa cum se va finaliza problema.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cale de atac. cezarserv cezarserv Buna ziua. As dori sa stiu ce pot face contra unui vecin care si-a cumparat un teren langa terenul meu, isi construieste o casa si distruge gardul meu? Ce ... (vezi toată discuția)
Vanzare de imobil neintabulat Anjelique Anjelique Va rog foarte mult sa imi raspundeti daca se poate vinde un imobil fara intabulare , exista pentru el autorizatie de constructie , pentru care se plateste ... (vezi toată discuția)
Actiune in revendicare? shara77 shara77 Tocmai m-a informat cadastristul ca nu imi poate intocmi documentatia cadastrala, pt. ca suprafata de teren de pe TP (1800mp) nu se regaseste in urma ... (vezi toată discuția)