Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somer absolvent!
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somer absolvent!

Buna ziua,
Am absolvit studiile superioare in iulie 2009, din octombrie sunt in somaj, domiciliez in Bucuresti si mi-am gasit un job in Prahova(nu prin ajofm si chiar in domeniul in care am terminat eu), m-ar interesa sa ma angajez(o sa ma mut in Prahova si dupa angajare o sa-mi schimb si domiciliul) si as dori sa stiu cum trebuie sa procedez, care sunt avantajele mele si ale angajatorului!Precizez ca eu din 2004 pana in august 2008 am fost angajata la o banca cu program normal!Va multumesc anticipat pentru sprijinul acordat!
Avantajele dvs. sunt tocmai gasirea unui job si drepturile de care veti beneficia in calitate de angajat, inafara celor minimale din codul muncii si CCM, vor fi obtinute prin negociere dicrecta cu reprezentantii angajatorului.
Acesta, avand in vedere ca sunteti somera, va avea niste facilitati fiscale dar si obligatia corelativa de a nu va concedia o anume perioada de timp.
Cel mai important e ca v-at gasit un job si se pare, in acelasi domeniu unde ati mai lucrat .=D>