Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Date cu caracter personal
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Date cu caracter personal

Buna ziua,

Dezvaluirea de date cu caracter personal, in alte conditii decat in Notificarea catre autoritate, este permisa cu acordul expres al persoanei vizate?

Multumesc,
Detaliati contextul necesitatii dezvaluirii datelor cu caracter personal
Sunt situatii speciale,reglementate prin dispozitii speciale ,in care accesul la aceste date,nu necesita acordul persoanei vizate
Un user selecteaza ca profilul sau pe un site sa fie vizibil si de catre alti useri.
In aceasta situatie, nu eu dezvalui date cu caracter personal ci userul, asa este?

Eu nu incalc prevederile legale sau ma insel?

Multumesc

P.S. Un text legal mai ajuta
Daca intra in sfera notiunii de "date cu caracter personal": adresa, nume, prenume, CNP, telefon, etc., incalcati legea. Daca sunteti o persoana fizica sau juridica si foloseste prin natura activitatii date cu caracter personal, va puteti inscrie ca operator de date cu caracter personal la Autoritatea de supraveghere a prelucrarii a datelor cu caracter personal.
www.dataprotection.ro - este site-ul de la Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal. Acolo gasiti toate informatiile si legislatia in domeniu.
Nu aveti voie sa dezvaluiti publicului date care pot duce la identificarea persoanei(date cu caracter personal).

ContSters129512, utilizator