Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Obligatii privind protectia datelor
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Obligatii privind protectia datelor

Buna ziua, sunt administrator la o societate comerciala care poate desfasura si Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet -4791.
Am auzit ca s-au modificat niste legi si avem mai multe obligatii acum referitor la protectia datelor.
Societatea nu are pagina web oficiala-comertul online se desfasoara pe site-uri gratuite gen OLX, La jumate, Facebook.
Am tot cautat pe google dar nu am gasit nimic referitor la obligatiile ce ne revim.Vreau sa fiu in legalitate sa nu risc vreo amenda.Ma puteti ajuta-cum trebuie sa procedam -trebuie depus ceva la Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal ??
Multumesc
Potrivit Legii 677/2001, art. 22, pentru ca prelucrezi date cu caracter personal(numele, CNP-ul), ai obligatia sa Notifici Autoritatea Natioanala si sa prezinti informatiile care sunt prezentate in articolul evocat, respectiv:
a) numele sau denumirea şi domiciliul ori sediul operatoruluişi
ale reprezentantului desemnat al acestuia, dacã este cazul;
b) scopul sau scopurile prelucrãrii;
c) o descriere a categoriei sau a categoriilor de persoane
vizate şi a datelor ori a categoriilor de date ce vor fi prelucrate;
d) destinatarii sau categoriile de destinatari cãrora se
intenţioneazã sa li se dezvaluie datele;
e) garanţiile care însoţesc dezvaluirea datelor cãtre terţi;
f) modul în care persoanele vizate sunt informate asupra
drepturilor lor; data estimatã pentru încheierea operaţiunilor de prelucrare, precum şi destinaţia ulterioara a datelor;
g) transferuri de date care se intenţioneazã sa fie fãcute cãtre
alte state;
h) o descriere generalã care sa permitã aprecierea preliminarã a
mãsurilor luate pentru asigurarea securitãţii prelucrãrii;
i) specificarea oricãrui sistem de evidenta a datelor cu
caracter personal, care are legãtura cu prelucrarea, precum şi a
eventualelor legãturi cu alte prelucrari de date sau cu alte sisteme
de evidenta a datelor cu caracter personal, indiferent dacã se
efectueazã, respectiv dacã sunt sau nu sunt situate pe teritoriul
României;
j) motivele care justifica aplicarea prevederilor art. 11, art.
12 alin. (3) sau (4) ori ale art. 13 alin. (5) sau (6), în situaţia
în care prelucrarea datelor se face exclusiv în scopuri
jurnalistice, literare sau artistice ori în scopuri statistice, de
cercetare istorica sau ştiinţificã.
(4) Dacã notificarea este incompleta, autoritatea de
supraveghere va solicita completarea acesteia.
(5) In limitele puterilor de investigare de care dispune,
autoritatea de supraveghere poate solicita şi alte informaţii, în
special privind originea datelor, tehnologia de prelucrare automatã
utilizata şi detalii referitoare la mãsurile de securitate.
Dispoziţiile prezentului alineat nu se aplica în situaţia în care
prelucrarea datelor se face exclusiv în scopuri jurnalistice,
literare sau artistice.
(6) Dacã se intenţioneazã ca datele care sunt prelucrate sa fie
transferate în strãinãtate, notificarea va cuprindeşi urmãtoarele
elemente:
a) categoriile de date care vor face obiectul transferului;
b)ţara de destinatie pentru fiecare categorie de date.

In urma acestei Notificari, Autoritatea va efectua un control asa cum se prevede la art. 23 si conform art. 24 se va dispune inregistrarea operatorului de date cu caracter personal in Registrul de evidenta a prelucrarilor de date cu caracter personal
La art.31 si urmatoarele sunt prevazute si sanctiunile aplicabile in cazul nerespecatarii legii.
NB. Eu unul nu as cumpara de pe internet de la un operator care imi cere CNP-ul si nu are mentionat pe site faptul ca este operator de date personale si inregistrat in Registrul national de evidenta. Chiar am renuntat sa achizitionez de la o firma un produs, intrucat imi cerea CNP-ul si eu nu stiam nimic de firma aia
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
Multumesc pentru raspuns !
La facturare nu cer CNP-doar nume si adresa.In cazul acesta se aplica aceleasi prevederi enumerate de dvs mai sus ? Multumesc
Art. 3 din Legea 677/2001:
a) date cu caracter personal - orice informaţii referitoare la o
persoana fizica identificata sau identificabila; o persoana
identificabila este acea persoana care poate fi identificata, direct
sau indirect, în mod particular prin referire la un numãr de
identificare
ori la unul sau la mai mulţi factori specifici
identitãţii sale fizice, fiziologice, psihice, economice, culturale
sau sociale;
Definitia nu se refera la nume/prenume ci la CNP, dar potrivit noului Cod fiscal intrat in vigoare la 01.01.2016, exista obligativitatea profesionistilor de a inscrie CNP-ul in facturile emise pe numele persoanelor fizice, asa ca, sa nu intri in conflict cu organele fiscale daca nu inscrii CNP-ul