Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort de comun acord-cu minori??
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort de comun acord-cu minori??

Buna ziua.
Se poate desface o casatori cu acordul partilor daca exista copii minori?
Din ce m-am documentat,cf Codului familiei ,art 38 al 2,nu se poate.
Exista alta posibilitate pentru desfacerea casatoriei fara a fi culpa exclusiva a unuia dintre soti in cazul de fata?
1) Nu
2) Da. Divort din culpa comuna (vina ambilor soti)
In cazul desfacerii casatoriei din culpa comuna,fara motivare,va rog,imi puteti oferi un model de chemare in judecata?