avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort de comun acord-cu minori??
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort de comun acord-cu minori??

Buna ziua.
Se poate desface o casatori cu acordul partilor daca exista copii minori?
Din ce m-am documentat,cf Codului familiei ,art 38 al 2,nu se poate.
Exista alta posibilitate pentru desfacerea casatoriei fara a fi culpa exclusiva a unuia dintre soti in cazul de fata?
Cel mai recent răspuns: Ximinna , utilizator 11:14, 9 Martie 2010
1) Nu
2) Da. Divort din culpa comuna (vina ambilor soti)
In cazul desfacerii casatoriei din culpa comuna,fara motivare,va rog,imi puteti oferi un model de chemare in judecata?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort rapid posibil? dorin_bi dorin_bi Buna ziua Pe scurt situatia este urmatoarea: - reclamanta doreste divortul din culpa comuna, incredintarea minorului, pastrarea numelui si 50% din ... (vezi toată discuția)
Divortul de comun acord camelia mitroi camelia mitroi Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti, cum se procedeaza in cazul unui divort in care ambii soti sunt de acord cu acesta. Ce acte trebuie semnate, cum se acorda ... (vezi toată discuția)
Cost proces divort copil minor si partaj-bucuresti crinamara crinamara Imi puteti spune care sunt costurile (aproximativ) unui divort cu copil minor si partaj, fara complicatii (infidelitate, parasirea domiciluilui de catre sot, ... (vezi toată discuția)