Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitie intra comunitara si TVA
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitie intra comunitara si TVA

Buna ziua, puteti sa-mi spuneti daca achizitiile de bunuri sau cele de servicii (de consultanta) facute de catre o firma sau organizatie din Romania de la o firma din U.E, (Austria sau Germania) sunt scutite de TVA, si daca da, in ce lege gasim detalii, ce formulare, declaratii, ar trebui completate? Multumesc
firma din Ue este platitoare de TVA?...firma din RO este platitoare de TVA?
Daca sunt platitoare de TVA exista cod valid de TVA din partea furnizorului?...

Sunt considerate livrari scutite cu drept de deducere, conform art. 143 alin. (2):
livrarile intracomunitare de bunuri catre un beneficiar dintr-un alt stat membru care ii comunica furnizorului un cod valabil de inregistrare in scopuri de TVA, emis de autoritatile fiscale din alt stat membru decat cel al furnizorului:
livrarile intracomunitare efectuate de o intreprindere mica, cu exceptia livrarilor intracomunitare de mijloace de transport noi;
livrarile intracomunitare care au fost supuse regimului special pentru bunurile second-hand, opere de arta, obiecte de colectie si antichitati, prevazute la art. 1522;
livrarile intracomunitare de mijloace de transport noi catre un cumparator care nu ii comunica furni- zorului un cod valabil de inregistrare in scopuri de TVA;
livrarile intracomunitare de produse accizabile catre o persoana impozabila sau catre o persoana juridica neimpozabila, care nu ii comunica furni- zorului un cod valabil de inregistrare in scopuri de TVA, in cazul in care transportul de bunuri esteefectuat conform art. 7 alin. (4) si (5) sau art. 16 din Directiva 92/12/CEE privind regimul general, depozitarea, circulatia si controlul produselor supuse accizelor, cu exceptia:

-livrarilor efectuate de o intreprindere mica;

-livrarilor intracomunitare supuse regimului special privind bunurile second-hand, opere de arta, obiecte de colectie si antichitati;

livrarile intracomunitare asimilate, daca sunt efec- tuate catre alta persoana impozabila, cu exceptia livrarilor intracomunitare supuse regimului special privind bunurile second-hand, opere de arta, obiecte de colectie si antichitati.