Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: Opțiuni juridice și fiscale privind recuperarea creanțelor. Lectori: Schoenherr și Asociații. Joi, 28 Octombrie, ora 11:00. Rezervă loc și participă → 

Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitie intra comunitara si TVA
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitie intra comunitara si TVA

Buna ziua, puteti sa-mi spuneti daca achizitiile de bunuri sau cele de servicii (de consultanta) facute de catre o firma sau organizatie din Romania de la o firma din U.E, (Austria sau Germania) sunt scutite de TVA, si daca da, in ce lege gasim detalii, ce formulare, declaratii, ar trebui completate? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Daniela Vorovenci , Consultant fiscal 12:41, 30 Iunie 2009
firma din Ue este platitoare de TVA?...firma din RO este platitoare de TVA?
Daca sunt platitoare de TVA exista cod valid de TVA din partea furnizorului?...

Sunt considerate livrari scutite cu drept de deducere, conform art. 143 alin. (2):
livrarile intracomunitare de bunuri catre un beneficiar dintr-un alt stat membru care ii comunica furnizorului un cod valabil de inregistrare in scopuri de TVA, emis de autoritatile fiscale din alt stat membru decat cel al furnizorului:
livrarile intracomunitare efectuate de o intreprindere mica, cu exceptia livrarilor intracomunitare de mijloace de transport noi;
livrarile intracomunitare care au fost supuse regimului special pentru bunurile second-hand, opere de arta, obiecte de colectie si antichitati, prevazute la art. 1522;
livrarile intracomunitare de mijloace de transport noi catre un cumparator care nu ii comunica furni- zorului un cod valabil de inregistrare in scopuri de TVA;
livrarile intracomunitare de produse accizabile catre o persoana impozabila sau catre o persoana juridica neimpozabila, care nu ii comunica furni- zorului un cod valabil de inregistrare in scopuri de TVA, in cazul in care transportul de bunuri esteefectuat conform art. 7 alin. (4) si (5) sau art. 16 din Directiva 92/12/CEE privind regimul general, depozitarea, circulatia si controlul produselor supuse accizelor, cu exceptia:

-livrarilor efectuate de o intreprindere mica;

-livrarilor intracomunitare supuse regimului special privind bunurile second-hand, opere de arta, obiecte de colectie si antichitati;

livrarile intracomunitare asimilate, daca sunt efec- tuate catre alta persoana impozabila, cu exceptia livrarilor intracomunitare supuse regimului special privind bunurile second-hand, opere de arta, obiecte de colectie si antichitati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva silvianc silvianc Sunt o firma platitoare de tva.intermedieri auto.Cumpar auto second-hand din romania de la firme platitoare de tva.Cum facturez la firme in comunitate ... (vezi toată discuția)
E considerat export? Mircea1968 Mircea1968 Buna ziua, Am comandat pentru o firma inregistrata in Danemarca (EU) ceva materiale promotionale la o tipografie din Romania. Tipografia a emis factura fara ... (vezi toată discuția)