Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale lichidare sc
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

lichidare sc

buna ziua,
o sc a functionat din 1995 pana in 2004 . din 2004 nu s-a mai depus nici-o declaratie si nici bilant . in 2004 nu avea datorii la stat(am verificat pe site anaf -nu este cu datorii) am verificat la reg com si apare in lichidare :bilant nedepus 2004,2005,2006,2007,2008. am fost sa intreb la reg com , dar nu mi-au dat date, sa vina actionarii .unul din actionari spune ca ar fi primit ceva prin 2007, dar a fost sfatuit ca oricum reg com va radia firma daca nu s-au depus bilanturile si mai ales ca nu sunt datorii la stat (de altfel firma nu are nici debite ,nici credite, nici cont bancar,un mic sold in casa=17,06 si o casa de marcat).
ma vad nevoita sa-i sfatuiesc sa mearga sa inchida firma la orc dar asta insemnand plata forfetarului, depunerea decl si a bilanturilor din urma, sau sa-si caute un lichidator?
va multumesc pt orice sfat
Daca s-a pronuntat deja o hotarare judecatoreasca de lichidare care este inregistrata la ORC, mergeti si depuneti la Registratura ORC o cerere de urgentare a radierii societatii. Nu este nevoie sa cautati lichidator, societatea se va radia in baza hotararii judecatoresti de dizolvare pentru nedepunderea bilanturilor la ORC, daca nu are datorii bineinteles.