Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cesionarea creditului de catre banca la recuperatori
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cesionarea creditului de catre banca la recuperatori

Buna ziua!
Am (avut) un credit la cea mai.....banca.
Cand am fost sa achit rata mi s-a spus ca nu mai am credit....
Cu chiu cu vai am aflat ca m-au vandut, dar nu stiau cui.
Am facut sapaturi pe banii mei (telefoane) si am aflat ca sunt dat pe mana unor recuperatori care nu vor nici mai mult nici mai putin decat toti banii instant.
Mentionez ca am avut rata pe 20 ian 2010 si am fost sa o platesc pe 12 febr 2010.
mi s-a spus ca pe 11 febr 2010 am fost vandut ( cu o zi inainte).
Vreau sa actionez banca in judecata pentru faptul ca nu am primit cum scrie in contract nicio notificare scrisa ( de fapt nici telefonic, nici sms , nici e-mail....).
Ce ma sfatuiti?
Ce instanta are competenta? (judecatorie, tribunal, curte....).
Ce fel de actionare sa fac? (chemare in instanta, ....)
Va multumesc.
Buna ziua !
Competenta apartine instantei de la sediul principal al bancii, dar conform legii 126/2006 a medierii, este necesara procedura prealabila a medierii.
Oricum va sfatuiesc sa notificati banca creditoare in acest sens, banca centrala( BNR) ca institutie de reglementare in domeniu, OPC- ul si nu in ultimul rand- daca banca creditoare nu v- a notificat inainte de a va transmite datele catre firma de recuperari, in baza legii 677/ 2001 a protectiei informatiilor- sesizati si Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal ( adresa o gasiti pe internet), pentru transmiterea neautorizata a datelor proprii.
Cu stima !
P.S. toate sesizarile le trimiteti recomandat cu confirmare de primire.
Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat