Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... promovare in clasa
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

promovare in clasa

Buna seara!

Pentru un functionar public, referent III asistent tr 1, in urma absolvirii studiilor superioare de lunga durata, care va fi clasa superioara, gradul profesional, treapta de salarizare in care va promova in urma participarii la exemenul organizat de unitate? In cadrul clasei poate trece direct la ... clasa x, grad profesional principal, superior, sarind peste asistent? Aceeasi intrebare si pentru referent III superior treapta 3, absolvent de studii superioare de scurta durata.
Va multumesc.
Conform legii 330, anexa III, incadrarea fp dupa examenul de promovare in clasa se poate face doar pe gradele asistent sau principal, pe o treapta de salarizare care asigura o crestere cu maxim 5% a salariului de baza. Acum, spuneti-ne dvs. cat ati avut salariul de baza in dec. 2009 (fara sporuri) si o sa va spunem si noi pe ce grad si treapta se va face reincadrarea:)