avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... e drept?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

e drept?

din septembrie a.c. am mutat copilul la o scoala particulara din Bucuresti.Am intrebat de carnetul cu alocatia de stat pentru copil si mi-au raspuns ca nu mai are dreptul la alocatie de stat fiind la o scoala particulara.E drept?conform carei legi?Ce legatura are scoala cu alocatia?Copilul este tot cetatean roman,nu?Multumesc frumos!Ana C
Cel mai recent răspuns: Lăzăruţiu Lucian , Avocat 20:59, 9 Ianuarie 2007
Copiii care urmeaza una dintre formele de invatamant prevazute de lege beneficiaza de alocatie de stat pentru copii pana la implinirea varstei de 18 ani. Sistemul national de invatamant cuprinde unitati si institutii de invatamant de stat si particulare.
Intrucat legea nu face distinctie intre stat si particular, copilul dvs are dreptul la alocatie de stat.
Copiii care urmeaza una dintre formele de invatamant prevazute de lege beneficiaza de alocatie de stat pentru copii pana la implinirea varstei de 18 ani. Sistemul national de invatamant cuprinde unitati si institutii de invatamant de stat si particulare.
Intrucat legea nu face distinctie intre stat si particular, copilul dvs are dreptul la alocatie de stat.

pana acum ceva timp .... cei de la scolile particulare nu primeau alocatie ... dar in prezent au dreptul si acestia.
Forma de invatamant pe care o urmeaza copilul nu are nici o relevanta in ceea ce prveste drepturile sale conferite prin lege la alocatie pana la varsta de 18 ani.

Asa incat copilul are dreptul la alocatie iar daca cateva luni nu a primit-o pentru considerentul ca e la o scoala particluara aveti dreptul la aceasta alocatie retroactiv de la momentul la care a fost sistata plata acesteia.
irina, am o intrebare: acum 4 ani cei de la scolile private primeau alocatie de stat ?

Alte discuții în legătură

Alocatie peste 18 ani negrutu62 negrutu62 Va rog sa-mi precizati daca copilul meu in varsta de 18 ani mai are dreptul la alocatie de stat fiind inscris la o scoala postliceeala la cursul de zi Va ... (vezi toată discuția)
Alocatia de stat pentru copil de la scoala speciala David009 David009 Buna, as dori sa va intreb daca o fetita nevezatoare, in varsta de 19 ani, in prezent, are dreptul la alocatie. A inceput clasa I la varsta de 11 ani si a ... (vezi toată discuția)