avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA D390 VIES
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

D390 VIES

Buna ziua.Am o problema: O societate din Bulgaria a facturat la firma unde lucrez, cheltuieli de transport 200 euro , aceasta valoare (ex: 200 euro*4.2=840 RON ) trebuie sa o declar ca : (S)-Achizitie intracomunitara de servicii ?
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 15:05, 25 Martie 2010
Dupa pararea mea este vorba de achizitie intracomunitara de servicii.

Insa in cazul in care cheltuielile de transport apare pe o factura ca un post separat, atunci nu trebuie declarat separat, ci in cadrul achizitiei din factura respectiva (cel putin asa fac multi).
Ultima modificare: Miercuri, 10 Martie 2010
ContSters77883, utilizator
Deci, am vandut marfa la o firma in Bulgaria....s-a efectuat transportul cu o firma transportatoare tot din Bulgaria, care mi-a emis o factura cu servicii de transport 200 euro fara sa apara TVA pe factura si care apare valid de inregistrare pentru TVA.Multumesc
In acest caz suntem in prezenta unei achizitii intracomunitare de servicii.
Va multumesc
Pana la urma cat e amenda pentru nedepunerea declaratiei 390? 2% sau intre 10.000 - 12.000 lei?

Alte discuții în legătură

Declaratia 390 alice53 alice53 poti face o declaratie rectificativa fara sa primesti amenda? (vezi toată discuția)
Verificare 394 la rambursare tva office.carmen office.carmen O societate comerciala emite o factura unei alte societati,o inregistreaza in contabilitate dar in urma unei erori nu o cuprinde in declaratia 394 (aferenta ... (vezi toată discuția)
Registrul operatorilor intracomunitari! ContSters137674 ContSters137674 Buna seara! Am preluat o societate care emite facturi pentru serviciile efectuate de muncitorii acesteia catre o societate din Italia (deci practic muncitorii ... (vezi toată discuția)