Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA D390 VIES
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

D390 VIES

Buna ziua.Am o problema: O societate din Bulgaria a facturat la firma unde lucrez, cheltuieli de transport 200 euro , aceasta valoare (ex: 200 euro*4.2=840 RON ) trebuie sa o declar ca : (S)-Achizitie intracomunitara de servicii ?
Va multumesc anticipat!
Dupa pararea mea este vorba de achizitie intracomunitara de servicii.

Insa in cazul in care cheltuielile de transport apare pe o factura ca un post separat, atunci nu trebuie declarat separat, ci in cadrul achizitiei din factura respectiva (cel putin asa fac multi).
ContSters77883, utilizator
Deci, am vandut marfa la o firma in Bulgaria....s-a efectuat transportul cu o firma transportatoare tot din Bulgaria, care mi-a emis o factura cu servicii de transport 200 euro fara sa apara TVA pe factura si care apare valid de inregistrare pentru TVA.Multumesc
In acest caz suntem in prezenta unei achizitii intracomunitare de servicii.
Va multumesc
Pana la urma cat e amenda pentru nedepunerea declaratiei 390? 2% sau intre 10.000 - 12.000 lei?