Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva

Buna ziua,

Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns. Trebuie sa refacturez servicii de transport marfa catre o firma din Germania de unde am cumparat marfa.
Factura trebuie facuta fara TVA? Daca da ce trebuie scris in factura "scutit de TVA cf. art.133 alin.2" sau " scutit de TVA cf. art. 143, alin d". Nu stiu la ce articol se incadreaza?
Parerea mea : scutit cf art 143 alin d(cred ca si in decontul de tva ai tot scutite cf art 143 a,d sau 143 b,c)
Multumesc foarte mult pentru raspuns
Si eu am zis la fel dar contabila firmei a zis ca trebuie scris articolul 133 alin2,
insa fara nici o explicatie.... nu am inteles de ce.
Asa ca nu stiu inca ce sa scriu.
Eu cred ca art 133 alin 2 trebuie specificat pe factura.
cititi cu atentie art 143 pct enumerate de dv si observati ca se refera la import si export, iar dv facturati servicii intracomunitare
fiind vorba de servicii, se aplica regula generala B2B, operatiunea este neimpozabila in romania, cf art. 133, alin 2 Cod Fiscal.
Multumesc foarte mult de raspuns!