Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrebare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrebare

Va rog sa ma lamuriti in ce masura prevederile Legii 330/209 se aplica firmelor particulare sau regiilor de stat(caz particular Societatea Nationala de Radiocomunicatii-capital 100% de stat).Si daca este prevazut undeva acest lucru.
Multumesc anticipat.
Legea nr.330/2009 nu este apicabila sectorului privat ... legea se aplica:
a) personalului din autoritati si institutii publice, respectiv Parlamentul, Administratia Prezidentiala, autoritatea judecatoreasca, Guvernul, ministerele, celelalte organe de specialitate ale administratiei publice centrale, alte autoritati publice, autoritati administrative autonome, precum si institutiile din subordinea acestora, finantate integral din bugetul de stat, bugetele locale, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale;
b) personalului din autoritati si institutii publice finantate din venituri proprii si subventii acordate de la bugetul de stat, bugetele locale, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale;
c) personalului din autoritatile si institutiile publice finantate integral din venituri proprii.

Vedeti art.1 si 2 din Legea nr.330/2009.
O singura exceptie are legea, si anume ca impune ca salariul asistentilor angajati la cabinetele particulare de medicina de familie sa fie cel putin la nivelul salariului prevazut in lege.

Interesant nu?
Dar in acest caz,actionarul majoritar(si unic) este statul.Aici in baza carei legi se stabilesc treptele de salarizare?Ce pot face eu daca-ca inginer cu peste 30 de ani vechime in munca-constat ca multi angajati mai tineri si cu studii liceale au salarii duble (uneori)fata de mine.Mentionez ca am lipsit din sistem cca 12 ani,dupa care am revenit prin concurs.