Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Platitor sau neplatitor de TVA?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Platitor sau neplatitor de TVA?

As dori sa-mi explice cineva ce presupune a fi neplatitor de TVA?
din ce pct de vedere ?nu puteti fi putin mai explicit ?
Neplatitorul , factureaza fara TVA.
In schimb daca cumpara ceva de la un platitor de TVA , plateste ptetul+TVA. Corect?
Ce se intampla d.p.d.v. contabil cu TVA-ul platit?
Tva-ul platit, reprezinta pt. firma neplatitoare de tva o cheltuiala, de ex. daca aveti o achizitie in valoare de 119 (100 baza si 19 lei tva), toata suma se va inregistra dpdv contabil pe cheltuiala.

Andreea Voicila
In concluzie se mai recupereaza vreodata sau nu?
costy_ony, utilizator