avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Platitor sau neplatitor de TVA?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Platitor sau neplatitor de TVA?

As dori sa-mi explice cineva ce presupune a fi neplatitor de TVA?
Cel mai recent răspuns: costy_ony , utilizator 17:17, 28 Martie 2013
din ce pct de vedere ?nu puteti fi putin mai explicit ?
Neplatitorul , factureaza fara TVA.
In schimb daca cumpara ceva de la un platitor de TVA , plateste ptetul+TVA. Corect?
Ce se intampla d.p.d.v. contabil cu TVA-ul platit?
Tva-ul platit, reprezinta pt. firma neplatitoare de tva o cheltuiala, de ex. daca aveti o achizitie in valoare de 119 (100 baza si 19 lei tva), toata suma se va inregistra dpdv contabil pe cheltuiala.

Andreea Voicila
In concluzie se mai recupereaza vreodata sau nu?
Ultima modificare: Joi, 28 Martie 2013
costy_ony, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diferenta pfa platitor de tva / neplatitor de tva AlexPFA AlexPFA Buna, Mi-am facut PFA recent si la inregistrare am ales sa fiu neplatitor de TVA. Dar din pacate cred ca am facut o greseala. Sunt ... (vezi toată discuția)
Tva pt piese la repararea unei masini? dorotheea dorotheea Doresc sa schimb unele piese la masina. Service.ul auto respectiv, imi solicita tva, pt piesele, achizitionate de la un furnizor, piese care contin tva. Deci ... (vezi toată discuția)
Inregistrare tva universitaria universitaria Buna seara, Am o intreprindere individuala neplatitoare de tva - comert cu amanuntul al cartilor. Sistemul de lucru e in regim de consignatie, cartile vin ... (vezi toată discuția)