Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... nevinovat (acuzat pentru declaratie mincinoasa)
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

nevinovat (acuzat pentru declaratie mincinoasa)

buna seara as vrea sa stiu si eu ce e cel mai bine de facut in cazul in care eu am fost martor la un accidend si am zis tot ce am vazut si zica sa ajuns la concluzia ca eu mint si ca sustin soferul( de tramvai) ca si cum eu am facut declarati mincinoase favorabile pt inculpat astept si eu un raspuns ce ar fi cel mai bine de facut in cazul meu tinad cont ca nu am inca un avocat
cine va face mincions? politia? de ce? sunt alte probe care va contrazice declaratia de martor?
Daca va acuza de asa ceva, sa va dovedeasaca. Daca dvs. stiti ca ati facut o declaratie mincinoasa, neconforma cu realitatea, o puteti retrage , inainte de a se produce consecinte juridice, si nu veti pati nimic. Daca se va constata ca nu ati declarat adevarul sau ca ati ascuns anumite date ale realitatii la care ati fost m artor iar declaratia dvs. va apuca sa produca vreo consecinta juridica, veti avea probleme...
In situatia in care veti fi invinuit pentru savarsirea infractiunii de marturie minicinoasa, angajati imediat un avocat, insa asa cum descrieti dvs. cele intamplate, trebuie sa existe alte probe care sa va contrazica depozitia in mod evident.
da politia zice ca cik as fi facut declarati mincinoase dar asa cum am spus mai sus eu nu am zic decat ce am vazut nimik mai mult sau mai putin
da ar fi faptul ca poligraful a dat ca mint si ar mai fi asa zisele masuratori facute la fata locului care contrazic declaratia mea