Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... DECLARATIA MINCINOASA IN CERCETAREA PENALA
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

DECLARATIA MINCINOASA IN CERCETAREA PENALA

Constituie infractiune declaratia mincinoasa facuta de parat, politistului care-l cerceteaza si in baza careia politistul propune NUP iar procurorul mentine propunerea politistului ?
In cazul in care partea vatamata poate dovedi declaratia mincinoasa a persoanei impotriva careia a fosmulat o plangere penala, poate formula o noua plangere penala referitoare la acest aspect (declaratie mincinoasa) ?
SIGUR CA infractiunea de marturie mincinoasa angajeaza raspunderea penala a faptuitorului.In acest sens dvs puteti incunostiinta fie Politie fie Parchetul , printr-o plangere , intocmita corespunzator , respactand rigorile legii pt a nu fi respinsa.
mult succes.
Raspunsul este NU, nu constituie infractiune. Orice persoana audiata privitor la savarsirea unor presupuse fapte penale are dreptul de a declara sau nu ce stie cu privire la faptele pentru care este cercetata.
Orice persoana se bucura de prezumtia de nevinovatie pana la data cand aceasta este condamnata definitv printr-o hotarare judecatoreasca.
Este obligatia organului de urmarire penala sa stabileasca vinovatia suspectului, nu obligatia suspectului de a-si dovedi nevinovatia...
Daca, pe baza probelor administrate, organul de cercetare penala a propus n.u.p. iar procurorul a confirmat aceasta propunere, aceasta vi se va comunica, iar impotriva acestui act puteti face plangere la Prim procurorul Parchetului din care face parte organul de urmarire penala care a instrumentat cazul, iar daca si acest raspuns va nemultumeste il puteti ataca in instanta.
O noua plangere penala cu acelasi obiect si faptuitor nu mai puteti depune cand s-a solutionat anterior prima plangere, dar veti urma procedura aratata mai sus. ;)
n am citit atent...intelesesem ca a dat declaratii mincinoase....:">:">
bukinst a scris:

Constituie infractiune declaratia mincinoasa facuta de parat, politistului care-l cerceteaza si in baza careia politistul propune NUP iar procurorul mentine propunerea politistului ?
In cazul in care partea vatamata poate dovedi declaratia mincinoasa a persoanei impotriva careia a fosmulat o plangere penala, poate formula o noua plangere penala referitoare la acest aspect (declaratie mincinoasa) ?

Fapta nu constituie nicio infractiune.

avocat Claudiu Lascoschi
Poate formula plingere penala pentru marturie mincinoasa. Trebuie in schimb sa vina cu probe in sustinerea plingeri. In functie de aceasta se va face incadrarea juridica a faptei si se va propune solutie. Nu avem de unde sti ca este sau nu fapta.