avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... exceptia de nelegalitate - utila sau nu in cauza?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

exceptia de nelegalitate - utila sau nu in cauza?

daca printr-o decizie a ICSJ articole dintr-un ordin au fost considerate nelegale....iar intr-o alta cauza depun o copie de pe respectiva decizie....mai este utila invocarea exceptiei de nelegalitate a articolelor din acel ordin?multumesc pt raspunsuri
Ultima modificare: Vineri, 5 Ianuarie 2007
aadynna, utilizator
Cel mai recent răspuns: aadynna , utilizator 18:08, 14 Martie 2007
din cate stiu e obligatoriu sa invoci expres exceptia de nelegalitate, deoarece admiterea unei astfel de exceptii intr-o alta cauza nu are efecte erga omens, ci doar cu privire la cauza in care s-a constatat nelegalitatea

tot din ce stiu la exceptiile de nelegalitate nu e ca la exceptiile de constitutionalitate admise care au efecte erga omnes ...

mult succes
am invocat exceptia de nelegalitate in cauza care e pe rolul tribunalului.....curtea de apel treb sa se pronunte...insa s-a pus in discutie utilitatea invocarii exceptiei avand in vedere decizia ICSJ....
invoca cu succes exceptia de nelegalitate prev de art. 4 din legea 554 si o motivezi folosindu-te de decizia ICCJ.
ce ai de pierdut?
sigur ca e destul de aiurea, avand in vedere ca ICCJ s-a pronuntat cu privire la legalitatea aia, dar, daca partea ta advresa stie carte, o sa iti spuna ca nu e nici exceptie de neconstitutionalitate, nici recurs in interesul legii, ca sa fie obligatorii pt celelalte instante.
jocuri de instanta. Mai bine invoc-o. serios, nu ai nimic de pierdut. mai inveti ceva.
multumesc pt raspunsuri! am invocat except si a fost admisa :)....urmeaza recursul, dar nu mai am temeri acum

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Efectele unei hotarari pronuntate de curtea de apel vasile12 vasile12 Daca o Curte de Apel ca prima instanta, admite actiunea de anulare a unui act administrativ, printr_o sentinta, ea are efecte numai asupra petentilor sau este ... (vezi toată discuția)
Prescriptie sau nu? lia76 lia76 Buna ziua. Am urmatoarea speta. In anul 2005 X a semnat un contract de imprumut incheiat la notar cu garantie imobiliara cu Y, iar termenul de rambursare a ... (vezi toată discuția)
Jurisprudenta ccr stelarman stelarman Buna seara! O intrebare simpla (cred eu): Cat de obligatoriu este ca CCR sa tina cont in luarea unei decizii de propria jurisprudenta? (vezi toată discuția)