Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... exceptia de nelegalitate - utila sau nu in cauza?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

exceptia de nelegalitate - utila sau nu in cauza?

daca printr-o decizie a ICSJ articole dintr-un ordin au fost considerate nelegale....iar intr-o alta cauza depun o copie de pe respectiva decizie....mai este utila invocarea exceptiei de nelegalitate a articolelor din acel ordin?multumesc pt raspunsuri
aadynna, utilizator
din cate stiu e obligatoriu sa invoci expres exceptia de nelegalitate, deoarece admiterea unei astfel de exceptii intr-o alta cauza nu are efecte erga omens, ci doar cu privire la cauza in care s-a constatat nelegalitatea

tot din ce stiu la exceptiile de nelegalitate nu e ca la exceptiile de constitutionalitate admise care au efecte erga omnes ...

mult succes
am invocat exceptia de nelegalitate in cauza care e pe rolul tribunalului.....curtea de apel treb sa se pronunte...insa s-a pus in discutie utilitatea invocarii exceptiei avand in vedere decizia ICSJ....
invoca cu succes exceptia de nelegalitate prev de art. 4 din legea 554 si o motivezi folosindu-te de decizia ICCJ.
ce ai de pierdut?
sigur ca e destul de aiurea, avand in vedere ca ICCJ s-a pronuntat cu privire la legalitatea aia, dar, daca partea ta advresa stie carte, o sa iti spuna ca nu e nici exceptie de neconstitutionalitate, nici recurs in interesul legii, ca sa fie obligatorii pt celelalte instante.
jocuri de instanta. Mai bine invoc-o. serios, nu ai nimic de pierdut. mai inveti ceva.
multumesc pt raspunsuri! am invocat except si a fost admisa :)....urmeaza recursul, dar nu mai am temeri acum