Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... exista vreun capat de acuzare?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

exista vreun capat de acuzare?

daca la intocmirea unui proces verbal...folosesc un martor care imi da datele si spune ca vrea sa fie folosit ca martor la contraventiile savarsite de contravenienti...iar dupa trecerea datelor lui in p-v nu mai vrea si nu mai doreste sa semneze....daca semneaza cineva in locul lui?poate fi acuzat de ceva...mai ales daca spune ca semnatura a fost a martorului?
fals in inscrisuri
Va referiti cu siguranta la faptul ca agentul constatator a comis infractiunea de fals material in inscrisuri oficiale,prev.de art.288 al.2 c.pen,sanctionata cu inchisoarea de la 6 luni la 5 ani