Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinara

Decizia, propunerea comisiei in urma cercetarii disciplinare este finala sau angajatorul poate trece peste decizia comisiei de cercetare disciplinara si are posibilitatea de a aplica o alta sanctiune?
Rolul comisiei este sa stabileasca cat mai precis derularea evenimentului respectiv, sa asculte motivatiile salariatului si sa intocmeasca un proces verbal in cuprinsul careia se gasec informatiile cerute de lit.a-e ale art.226.
Comisia nu decide!
ContSters42179, utilizator
Multumesc din suflet, la fel am gandit si eu, dar alte persoane nu privesc asa problema, considera ca directorul poate trece peste propunera comisiei decercetare disciplinara si poate da o alta sanctiune.

Va respect opinia dar va asigur ca salariatul poate contesta cu succes decizia prin aceia ca sanctiunea i-a fost hotarata de persoane care nu aveau acest drept.

Comisia stabileste daca este cazul aplicarii sau neaplicarii unei sanctiuni dar sanctiunea in sine este dispusa de conducatorul unitatii.
ContSters42179, utilizator
Imbratisez aceeasi opinie cu "pneagu". Repet, nu exista nici un art. in C. muncii din care sa reiasa ca sanctiunea din decizie/ordin trebuie sa fie identica cu cea propusa de cei care au efectuat cercetarea. Binenteles ca ideal asa ar fi.
C. muncii la art. 268 descrie toate elementele pe care tb. sa le contina Decizia de sanctionare pt. a nu fi lovita de nulitate absoluta.
babysee, utilizator