avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinara

Decizia, propunerea comisiei in urma cercetarii disciplinare este finala sau angajatorul poate trece peste decizia comisiei de cercetare disciplinara si are posibilitatea de a aplica o alta sanctiune?
Cel mai recent răspuns: babysee , utilizator 23:53, 13 Martie 2010
Rolul comisiei este sa stabileasca cat mai precis derularea evenimentului respectiv, sa asculte motivatiile salariatului si sa intocmeasca un proces verbal in cuprinsul careia se gasec informatiile cerute de lit.a-e ale art.226.
Comisia nu decide!
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Martie 2010
ContSters42179, utilizator
Multumesc din suflet, la fel am gandit si eu, dar alte persoane nu privesc asa problema, considera ca directorul poate trece peste propunera comisiei decercetare disciplinara si poate da o alta sanctiune.
Multumesc din suflet, la fel am gandit si eu, dar alte persoane nu privesc asa problema, considera ca directorul poate trece peste propunera comisiei decercetare disciplinara si poate da o alta sanctiune.


Va respect opinia dar va asigur ca salariatul poate contesta cu succes decizia prin aceia ca sanctiunea i-a fost hotarata de persoane care nu aveau acest drept.

Comisia stabileste daca este cazul aplicarii sau neaplicarii unei sanctiuni dar sanctiunea in sine este dispusa de conducatorul unitatii.
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Martie 2010
ContSters42179, utilizator
Imbratisez aceeasi opinie cu "pneagu". Repet, nu exista nici un art. in C. muncii din care sa reiasa ca sanctiunea din decizie/ordin trebuie sa fie identica cu cea propusa de cei care au efectuat cercetarea. Binenteles ca ideal asa ar fi.
C. muncii la art. 268 descrie toate elementele pe care tb. sa le contina Decizia de sanctionare pt. a nu fi lovita de nulitate absoluta.
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Martie 2010
babysee, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Litigiu de munca referat de sanctionare axel0_0 axel0_0 salut , sunt nou in domeniul forumurilor dar sper ca cineva care se pricepe ma poate ajuta intr-o problema legata de concedierea pe motive disciplinare. din ... (vezi toată discuția)
Cercetare dispciplinara ! habibi habibi Buna ziua ! Pt absente nemotivate am convocat salariatii respectivi, acestia nu s-au prezentat , ma gandesc acum ... intocmesc procesul verbal si apoi decizia ... (vezi toată discuția)
Fff urgent ... astept raspuns ... probleme si abateri disciplinare! mmirela_m mmirela_m buna ziua! sunt noua aici, precum si in functia pe care o ocup si deja incep sa am probleme cu subordonatii :D sunt sef serviciu , personal contractual, am ... (vezi toată discuția)