Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale un creditor al creditorului meu ma poate actiona ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

un creditor al creditorului meu ma poate actiona direct?

Daca am achizionat marfa de o anumita valoare de la o x soc comerciala..........si am achitat marfa respectiva prin chitanta........dar societatea de la care am achizionat marfa nu a platit la randul ei catre furnizorii de la care a luat marfa, ma pot sesiza pe mine???este posibil sa imi ia mie marfa???puteti va rog frumos sa imi precizati si cadrul legal?

Va multumesc mult de tot
Inteleg ca ati primit o factura odata cu marfa si ati achitat factura cu numerar.In situatia asta nu va faceti probleme pt. ca n-o sa va ia nimeni marfa atata timp cat aveti dovada ca ati achizitionato in mod legal.
Nu exista cadru legal pt aceasta actiune.
Chiar daca furnizorul dvs. ar fi garantat cu contractul pe care l-ati avea incheiat cu el, tot pe el il actioneaza in judecata.
va multumesc pentru raspunsuri.....