Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... SERVICIU FARA PERSONALITATE JURIDICA
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

SERVICIU FARA PERSONALITATE JURIDICA

Buna! As dori o lamurire: Un serviciu public fara personalitate juridica(c.ca 200 angajati) din cadrul unei primarii poate avea in structura organizatorica si alte servicii care la randul lor sa aiba un sef serviciu? Cea mai inalta functie de conducere poate fi director executiv? Sau va fi sef serviciu? Va multumesc.
cum la noi se poate orice, si cele insirate de dvs. sunt toate posibile...;) daca e serviciu, "inalta functie" ar trebui sa fie sef serviciu.
legea nr.188/1999
" ART. 13*)
(1) Categoria funcţionarilor publici de conducere cuprinde persoanele numite în una dintre următoarele funcţii publice:
a) director general şi director general adjunct din aparatul autorităţilor administrative autonome, al ministerelor şi al celorlalte organe de specialitate ale administraţiei publice centrale, precum şi în funcţiile publice specifice asimilate acestora;
b) director şi director adjunct din aparatul autorităţilor administrative autonome, al ministerelor şi al celorlalte organe de specialitate ale administraţiei publice centrale, precum şi în funcţiile publice specifice asimilate acestora;
c) secretar al unităţii administrativ-teritoriale;
d) director executiv şi director executiv adjunct ai serviciilor publice deconcentrate ale ministerelor şi ale celorlalte organe de specialitate ale administraţiei publice centrale din unităţile administrativ-teritoriale, în cadrul instituţiei prefectului, în cadrul aparatului propriu al autorităţilor administraţiei publice locale şi al instituţiilor publice subordonate acestora, precum şi în funcţiile publice specifice asimilate acestora;
e) şef serviciu, precum şi în funcţiile publice specifice asimilate acesteia;
f) şef birou, precum şi în funcţiile publice specifice asimilate acesteia.
(2) În cadrul autorităţilor administrative autonome pot fi stabilite şi funcţiile publice prevăzute la alin. (1) lit. e) şi f), precum şi alte funcţii publice prevăzute în reglementările specifice.
(3) Funcţiile publice prevăzute la alin. (1) lit. a) se pot stabili şi în cadrul autorităţilor şi instituţiilor publice din administraţia publică locală care au un număr de minimum 150 de posturi."
Asta, in forma actuala a legii....ca am inteles ca iar au umplut-o de sange, si ca prin aprilie, daca trece de curtea constitutionala, se va modifica din nou. Azi insa, functia suprema poate fi " director general si director general adjunct" :)