avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bilant 2010
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bilant 2010

Buna ziua va rog sa imi spuneti si mie unde se depune bilantul pentru 2009 la Administratia de sector sau la Registrul Comertului
Cel mai recent răspuns: mihaelastir , utilizator 16:07, 16 Martie 2010
Se depune doar la Registrul Comertului si costa 14 de Lei (pentru cei care nu au obligatia publicarii situatiei financiare).
Am nevoie de ajutor , azi am fost la Reg Com din Bucuresti si mi-au cerut o DECIZIE a ASOCIATULUI UNIC pentru repartizarea profitului /pierderii , in normele metodologice de completare a bilantului nu este specificat acest lucru , va rog spuneti-mi daca stiti vreo baza legala pentru care imi cere aceasta Decizie
Pe www.onrc.ro sta, ca aceasta decizie se cere (si in cazul societatilor comerciale cu raspundere limitata cu doua sau mai multe asociati) "conform normelor MFP". Mai mult, din pacate, nu stiu nici eu.
mihaelastir a scris:

Am nevoie de ajutor , azi am fost la Reg Com din Bucuresti si mi-au cerut o DECIZIE a ASOCIATULUI UNIC pentru repartizarea profitului /pierderii , in normele metodologice de completare a bilantului nu este specificat acest lucru , va rog spuneti-mi daca stiti vreo baza legala pentru care imi cere aceasta Decizie


Intra la categoria Hotararea AGA. Cum aici AGA = 1 persoana, hotararea se transforma in decizie.
Asa a cerut DECIZIE A ASOC.UNIC ca dispune ce sa faca cu profitul sau pierderea #-o, cred ca sunt depasiti de situatia ca se depun bilanturile la ei .

@florinsavu
multumesc mult , se pare ca intradevar au dreptate , noi pana acum nu am depus nicio "decizie" si mai mult acum cateva zile am depus alte bilanturi (tot asociat unic) la care nu ni s-a cerut aceasta decizie a asoc unic . O sa le facem de acum .
Ultima modificare: Marți, 16 Martie 2010
mihaelastir, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depunere situatii financiare onrc cccristina cccristina BUNA ZIUA AM DEPUS SIATUATIILE FINANCIARE LA ONRC SI MI LE-A RESPINS CA NU AVEAM PROPUNERE DE REPARTIZARE A PROFITULUI SI ACOPERIREA PEIRDERII E CEVA NOU AM ... (vezi toată discuția)
Dividende Contabilitate sector 4 evoCONTA Contabilitate sector 4 evoCONTA Am preluat o societate al carei bilant la 31.12.2010 a fost intocmit de catre altcineva. Dilema mea este la PV AGA este specificat asa -profitul anului 2010 ... (vezi toată discuția)
Depunere aga narcisa iliescu narcisa iliescu In AGA de aprobare a situiatiilor financiare se specifica ca profitul aferent anului 2009 ramane nerepartizat.Aceasta hotarare se depune la ONRC cu ... (vezi toată discuția)