Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... port arma neletala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

port arma neletala

daca x cumpara de la magazin un pistol cu bile de cauciuc,pistol care se vinde ca si arma neletala mai are nevoie de vreo autorizatie sau permis de port arma?
Din cate cunosc,trebuieste autorizatie data de politie,chiar daca este arma neletala.
Radu Gabrian, Mediator
~ Conținut șters la cerere ~
Conform Legii 295/2004 - privind regimul armelor si munitiilor - pentru achizitionarea unei arme de autoaparare cu gaze sau bila de cauciuc, tir sportiv si vanatoare, trebuie sa indepliniti urmatoarele conditii:
1. sa aveti varsta minima 18 ani;
2. sa obtineti autorizatia de cumparare de la Politie - Serviciul arme, din raza de domiciliu;
3. sa va prezentati la unul din magazinele autorizate in comercializarea armelor si munitiilor.

Acte necesare pentru obtinerea autorizatiei de cumparare a pistoalelor neletale cu bile de cauciuc si a armelor de tir sportiv cu aer comprimat - Politia Capitalei, I.G.P.si I.P.J. - serviciul arme pe raza domiciliului solicitantului:
» cerere tip;
» cazier judiciar;
» copie b.i./c.i.;
» fisa analize medicale;
» test psihologic(cabinet autorizat);
» taxa trezorerie = 113,00 lei;
» 2 poze tip b.i.
Acte necesare pentru obtinerea notificarii in vederea cumpararii pistoalelor neletale cu gaze - politia capitalei, I.G.P.si I.P.J. - serviciul arme pe raza domiciliului solicitantului:
» cerere tip;
» copie b.i./c.i.;
» cazier judiciar;
Succes!
Constantin Alexandru Radu, Consilier juridic