avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... port arma neletala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

port arma neletala

daca x cumpara de la magazin un pistol cu bile de cauciuc,pistol care se vinde ca si arma neletala mai are nevoie de vreo autorizatie sau permis de port arma?
Cel mai recent răspuns: Constantin Alexandru Radu , Consilier juridic 08:48, 16 Martie 2010
Din cate cunosc,trebuieste autorizatie data de politie,chiar daca este arma neletala.
Ultima modificare: Luni, 15 Martie 2010
Radu Gabrian, Mediator
~ Conținut șters la cerere ~
Conform Legii 295/2004 - privind regimul armelor si munitiilor - pentru achizitionarea unei arme de autoaparare cu gaze sau bila de cauciuc, tir sportiv si vanatoare, trebuie sa indepliniti urmatoarele conditii:
1. sa aveti varsta minima 18 ani;
2. sa obtineti autorizatia de cumparare de la Politie - Serviciul arme, din raza de domiciliu;
3. sa va prezentati la unul din magazinele autorizate in comercializarea armelor si munitiilor.

Acte necesare pentru obtinerea autorizatiei de cumparare a pistoalelor neletale cu bile de cauciuc si a armelor de tir sportiv cu aer comprimat - Politia Capitalei, I.G.P.si I.P.J. - serviciul arme pe raza domiciliului solicitantului:
» cerere tip;
» cazier judiciar;
» copie b.i./c.i.;
» fisa analize medicale;
» test psihologic(cabinet autorizat);
» taxa trezorerie = 113,00 lei;
» 2 poze tip b.i.
Acte necesare pentru obtinerea notificarii in vederea cumpararii pistoalelor neletale cu gaze - politia capitalei, I.G.P.si I.P.J. - serviciul arme pe raza domiciliului solicitantului:
» cerere tip;
» copie b.i./c.i.;
» cazier judiciar;
Succes!
Ultima modificare: Marți, 16 Martie 2010
Constantin Alexandru Radu, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte necesare permis armă (pistol cu bile de cauciuc) Bogdan00 Bogdan00 Bună ziua! În urma unor evenimente mai puțin plăcute (am fost atacat cu un cuțit pe propriul teren de niște tâlhari) m-am hotărât să-mi scot ... (vezi toată discuția)
Uzul de arma neletala-legea armelor si munitiilor 2011 Utilizator_Arma_NEletala Utilizator_Arma_NEletala Buna ziua, sunt un detinator de arma neletala ( pistol cu bile de cauciuc ) procurat legal. Am citit legea armelor si munitiilor din 2011 si am cateva ... (vezi toată discuția)
Permis pistol cu bile lorentzo12 lorentzo12 Buna ziua, Va rog, ma poate ajuta cineva cu informatii privind actele necesare obtinerii permisului de port arma ? Doresc sa-mi cumpar un pistol cu bile ... (vezi toată discuția)