avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 166 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Denuntarea unilaterala a contractului de prestari ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Denuntarea unilaterala a contractului de prestari servicii

Am facut un contract cu RCS&RDS pe 21.12.2009 urmand ca pe 15.01.2010 sa mi se instaleze serviciile pentru care am optat in contract, si anume cablu TV, internet, telefonie fixa si mobila. Mi s-a doar instalat cablu TV si internetul din motive ca nu au aparatura fixa si mobila in stoc si ca odata ce vor primi, mi le vor instala si pe acelea. Au trecut 2 luni de atunci si inca nu am instalate celelalte doua servicii. Am contactat serviciul de relatii cu clientii de unde am primit un raspuns sec cum ca pana ce nu vor primi in stoc, nu voi putea beneficia de celelalte servicii. Cand a venit vorba de rezilierea contractului mi s-a spus ca nu-l pot rezilia decat peste 15 luni. Cum ar trebui sa procedez?
Cel mai recent răspuns: kzoom4 , utilizator 20:08, 7 Martie 2011
neavind actul, in forma scrisa, la dispozitie, consider ca puteti rezilia contractul de prestari servicii motivat de faptul ca prestatorul, la data incheierii, nu si-a respectat obligatia asumata.
Trimiteti o scrisoare recomandata cu confirmare de primire de la posta in care anuntati RDS de denuntarea unilaterala a contractului pentru neexecutarea contractului. Solicitati raspuns in scris prin care cereti confirmarea rezilierii contractului. Daca nu primiti raspuns in scris, mergeti la ANPC.
Termenul de instalare pentru serviciile RDS este de 3 luni maxim. Citeste contractul pentru a vedea exact cum stau trebuile si ce este de facut.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract firma de cablu/internet violeta77 violeta77 Am semnat un contract de furnizare servicii telefonie fixa+mobila+internet cu RDS/RCS in temeiul caruia trebuia sa primesc pentru partea de telefonie mobila un ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract internet aalliinnuuttaa aalliinnuuttaa anul trecut am facut contract cu rds-rcs pentru cablu. au venit l-au montat, mi-au dat si un telefon mobil fix pe care am platit 50 lei si zic ei au minute ... (vezi toată discuția)
Cum pot rezilia contractul cu rcs&rds pentru serviciul de internet dienutza_24 dienutza_24 Buna ziua, Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns la problema mea . De 2 saptamani am incheiat cu societatea RCS&RDS un contract de prestari servicii si ... (vezi toată discuția)