Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... contract firma de cablu/internet
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

contract firma de cablu/internet

Am semnat un contract de furnizare servicii telefonie fixa+mobila+internet cu RDS/RCS in temeiul caruia trebuia sa primesc pentru partea de telefonie mobila un aparat si o cartela SIM pe care nu le-am primit timp de 3 luni. Contractul este incheiat pentru 15 luni.
Am telefonat de 2 ori in aceasta perioada si mi s-a dat acelasi raspuns: nu sunt aparate pe stoc.
Pot sa reziliez contractul fara sa platesc despagubiri deoarece o parte din serviciile contractate nu mi-a fost furnizat?
Obligatiile contractuale sunt valabile pentru ambele parti,deci puteti sa reziliati contractul.
In aceeasi situatie cunosc mai multe persoane.
Daca nu ma insel, undeva in acel contract, este stipulat ca aparatele (modem, sau telefon) se acorda in limita stocului disponibil. Trebuie sa cititi cu atentie - in sensul ca nu este subliniat paragraful respectiv.
Firma aceasta nu va va accepta rezilierea contractului tocmai din cauza acestei clauze din contract "....in limita stocului". De altfel nici nu platiti nimic pentru telefonie, nu? Adica platiti numai abonamentul specific pentru TV si internet. Asa e?