Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anularea titlului de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anularea titlului de proprietate

buna as dori sa cer si eu ajutorul dv eu am o problema cu un teren pe care a fost emis un titlu de prorietate pe numele persoanei de la cine a cumparat tatal meu [in 1979] care la revandut in timp ce noi eram in proces cu primaria pt acest teren dupa foarte multe procese am ombtinut o hotarare pt anularea titluluidarcontractul de vanzare cumparare prin care a revanduto nu sa anulat noi in momentul de fata avem dosar depus pt despagubiri banesti de la stat pt acest teren dar noi acuma am aflat ca nr topo pt care sa emis titlul este nr topo intabulat in 1980 pe numele tatalui meu pe care se afla o casa care a fost dezmembrat de cumparatorul respectiv si care ne executa pt acest teren va rog ajutatima ce pot eu face acuma multumesc anticipat
Ati deschis acelasi subiect de 2 ori #-o
Oricum de fiecare data expunerea este complet incalcita si nu se intelege nimic.
Ati cumparat un teren. Dar fostul proprietar l-a revandut dupa ce vi l-a vandut dvs ?
Cine a fost dezmembrat #-o:O
Incercati sa expuneti situatia mai clar :stunned:
In 1979 terenul nu era in circuitul civil...probabil ati cumparat o casa si terenul a trecut in proprietatea statului. Nu se intelege nici ce ati cistigat in instanta...nici pentru ce primiti despagubiri.....Mai intii ar trebui sa intelegeti dumneavoastra ce doriti sa intrebati
scuzatima daca nu am explicat clar dar nici eu nu inteleg ce se intimpla. tatal meu a cumparat o casa si un teren a intabulat casa si terenul a fost folosit de noi fiind data in folosinta de colectiv .dupa intrarea in vigoare a legi18 noi am cerut terenul aferen noi propunind sa cedam un alt teren mostenit dupa bunicii mei.am cistigat procesul in 1994 pe baza legi18 prin care am obtinut terenul.cand ne-am prezentat la primarie pentru ridicarea titlului de proprietate ni sa comunicat ca pe terenul respectiv a fost emis un titlu de proprietate pe numele doamnei de la care a cumparato tata care a vinduto in 1993 altei persoane.deoarece nu era clar ce sa intimplat doamna a cerut rejudecarea cauzei noi eram de acord sa ne intelegem ba chiar sa o cumparam de la ea.la rejudecarea cauzei noi am cistigat si sa dispus sa se anuleze titlul emis pe numele doamnei si sa se elibereze titlu pe numele nostru dar sa mentinut contractul de vinzare cumparare dintre doamna si cumparatori din 1993.interesant este ca acesti cumparatori au fost introdusi in proces si la un moment dat au depus la dosar un act prin care sustineau ca tatal meu a vorbit cu ei si a spus ca el nu vrea terenul numai ca ei poate nu au stiut ca tata a murit in1986. noi am primit de la primarie o instiintare ca ni se da terenul pe alt amplasament sau putem cere despagubiri banesti .noi ca sa se termine am fost de acord cu trimiterea dosarului pentru despagubiri asa ca am hotarit sa vindem casa numai ca am aflat ca pe titlul emis si ulterior anulat pe numele doamnei se afla si nr. topo intabulat cu casa pe numele tatalui.si pina in ziua de astazi avem proces de executare cu noi proprietari ca sa predam terenul care au reusit chiar sa dezmembreze nr.topo pe care figureaza casa.daca puteti datimi un sfat ce pot sa fac .multumesc anticipat
Intrebarea care se pune este alta: ce anume vreti dvs sa faceti ??
Asteptati un raspuns de la cineva ca sa va sfatuiasca sa faceti ce ????#-o
sa pot sa vind casa deorece in prezent casa are doi proprietari si din pacate adversarul nostru este un om influent si mi sa spus ca sa cedez casa cea ce nu mi se pare normal deorece noi nu iam vindut casa