Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lideri de sindicat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lideri de sindicat

Ca lider de sindicat in invatamant este legal sa am reducere de activitate?
~ Conținut șters la cerere ~
reducere sau restrangere?...sunteti titular pe catedra sau post?...daca sunteti pe catedra nu puteti avea restangere...
Art. 73:
(1) Este interzisă concedierea salariaÑilor:
a) pe criterii de sex, orientare sexuală, caracteristici genetice, vârstă, apartenenÑă naÑională, rasă,
culoare, etnie, religie, opÑiune politică, origine socială, handicap, situaÑie sau responsabilitate
familială, apartenenÑă ori activitate sindicală;
b) pentru exercitarea, în condiÑiile legii, a dreptului la grevă si a drepturilor sindicale.
(2) Concedierea salariaÑilor nu poate fi dispusă:
a) pe durata incapacităÑii temporare de muncă, stabilită prin certificat medical;
b) pe durata concediului pentru carantină;
c) pe durata în care salariata este însărcinată;
d) pe durata concediului de maternitate;
e) pe durata concediului pentru cresterea si îngrijirea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv
3 ani, în cazul copilului cu handicap;
f) pe durata concediului pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani sau, în cazul
copilului cu handicap, pentru afecÑiuni intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani;
g) pe durata îndeplinirii serviciului militar;
h) pe durata exercitării unei funcÑii eligibile într-un organism sindical, cu excepÑia situaÑiei în care
concedierea este dispusă pentru o abatere disciplinară gravă sau pentru abateri disciplinare
repetate săvârsite de către acel salariat;....restrangerea de activitate inseamna concediere...iar Curtea Constitutionala a stabilit ca liderul de sindicat beneficiaza de protectie speciala ....ar vrea directorul scolii sa scape de liderul de sindicat...consultati si legea sindicatelor...sunt curios sa vad cum reactioneaza directorul:)