Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Lege Marire Ajutor inmormantare-Vor banii Inapoi
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Lege Marire Ajutor inmormantare-Vor banii Inapoi

In data de 11.01.2010 a decedat mama mea.Am depus dosarul in 13.01.2010.Mi-au dat banii in 20.02.2010.Legea de marire a intrat in vigoare.Acum imi cer inapoi 130,00 lei ca mi-au dat pre mult si acum va intreb.

Terbuie sa-i returnez?
Ce zice legea noua lege?
Se va lua in considerare pentru marirea ajutorului data decesului sau data cand mi-au dat ei banii?
Trimiteti-i la plimbare!
Nu conteaza data la care ati facut cererea , ci data la care ati ridicat banii! Daca la data ridicarii banilor exista o noua lege care va permitea sa luati un ajutor de inmormantare mai mare , atunci legea aceea va este aplicabila!
Succes!=D>
Incepand cu data de 30 ianuarie 2010 cuantumul ajutorului de deces este de 1.836 lei. Cand ati ridicat banii noul cuantum avea deja "vechime".