avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 358 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... MERSI! Inca o intrebare :
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

MERSI! Inca o intrebare :

Tatal meu poate sa vanda mostenirea lui fara acordul meu, ca fiica lui, mostenitoare?
Adica: el are proprietatea prin mostenire, nu a dobandit proprietatea in timpul vietii. Poate sa o vanda fara semnatura fiicei lui, unica lui mostenitoare? Asta nu inseamna ca-mi ia mi dreptul meu la mostenire?
Cel mai recent răspuns: Maiglo , utilizator 18:09, 28 Ianuarie 2007
Poate vinde!
Dreptul tau de a mosteni devine "viabil" in momentul decesului tatalui tau. Poate face ce vrea cu averea lui. Nu are nevoie de semnatura ta pe nici un act pentru ca nu esti coproprietara cu el.
Poate sa-si si vanda averea si sa te lase fara nimic, asa ca mare atentie! Nu te certa cu tatal tau; e in interesul tau!
Da,din pacate nu ai niciun drept asupra acelei proprietati atat timp cat acesta traieste,o poate vinde oricand doreste fara a necesita acordul dumneavoastra.:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema tata fiica spirala spirala Buna ziua.Problema mea consta in felul urmator.Parintii au achizitionat un apartament cu 2 camere in 1993.Pe actul de vanzare cumparare ambii sunt trecuti.Erau ... (vezi toată discuția)
Drept de mostenire SILVIA.S SILVIA.S Sunt unica mostenitoare a unui apartament , cavou si a altor bunuri mobile .specificate in succesiunea facuta si dupa decesul tatalui (1985).La acea data eram ... (vezi toată discuția)
Anularea mostenirii dupa mama adoptiva ioanabest ioanabest Parintii mei m-au adoptat cand aveam 3 ani.Dupa moartea tatalui, s-a stabilit prin succesiune mostenirea unei case cu teren, 3/4 eu ca unica fiica, si 1/4 mama ... (vezi toată discuția)