Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... MERSI! Inca o intrebare :
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

MERSI! Inca o intrebare :

Tatal meu poate sa vanda mostenirea lui fara acordul meu, ca fiica lui, mostenitoare?
Adica: el are proprietatea prin mostenire, nu a dobandit proprietatea in timpul vietii. Poate sa o vanda fara semnatura fiicei lui, unica lui mostenitoare? Asta nu inseamna ca-mi ia mi dreptul meu la mostenire?
Poate vinde!
Dreptul tau de a mosteni devine "viabil" in momentul decesului tatalui tau. Poate face ce vrea cu averea lui. Nu are nevoie de semnatura ta pe nici un act pentru ca nu esti coproprietara cu el.
Poate sa-si si vanda averea si sa te lase fara nimic, asa ca mare atentie! Nu te certa cu tatal tau; e in interesul tau!
Da,din pacate nu ai niciun drept asupra acelei proprietati atat timp cat acesta traieste,o poate vinde oricand doreste fara a necesita acordul dumneavoastra.:)