Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratie 390 prestari servicii
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratie 390 prestari servicii

De curand am preluat contabilitatea unei firme de transport marfa. Firma depune tva trimestrial. In luna ianuarie a efectuat un transport intracomunitar din Germania in Ungaria in valoare de 550 eur, facturat fara tva. Intrebarea mea este ce se intampla acum? Fac declaratia 390 si firma trece la tva lunar?
Va multumesc!
declaratia 390 trebuia depusa pana pe 15 feb.
nu se schimba perioada fiscala.
Deci perioada fiscala se schimba doar in cazul achizitiilor intracomunitare de bunuri si servicii, iar in cazul livrarilor si prestarilor de servicii intracomunitare nu?
Pentru transportul prezentat mai sus aplic taxare inversa?
Eu stiam ca taxare inversa se aplica in cazul achizitiilor de bunuri si servicii intracomunitare, iar in cazul livrarilor de bunuri si servicii intracomunitare nu se mai aplica taxare inversa.
Ma puteti lamuri va rog?
deacroxana, utilizator
schimbarea perioadei fiscale se produce doar la achizitia intracomunitara de bunuri.

taxare inversa se aplica numai la achizitie de bunuri si servicii intracomunitare.
livrarile sunt scutite cu drept de deducere sau neimpozabile in romania, deci taxa nu se evidentiaza.