avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratie 390 prestari servicii
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratie 390 prestari servicii

De curand am preluat contabilitatea unei firme de transport marfa. Firma depune tva trimestrial. In luna ianuarie a efectuat un transport intracomunitar din Germania in Ungaria in valoare de 550 eur, facturat fara tva. Intrebarea mea este ce se intampla acum? Fac declaratia 390 si firma trece la tva lunar?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: danike , utilizator 20:38, 18 Martie 2010
declaratia 390 trebuia depusa pana pe 15 feb.
nu se schimba perioada fiscala.
Deci perioada fiscala se schimba doar in cazul achizitiilor intracomunitare de bunuri si servicii, iar in cazul livrarilor si prestarilor de servicii intracomunitare nu?
Pentru transportul prezentat mai sus aplic taxare inversa?
Eu stiam ca taxare inversa se aplica in cazul achizitiilor de bunuri si servicii intracomunitare, iar in cazul livrarilor de bunuri si servicii intracomunitare nu se mai aplica taxare inversa.
Ma puteti lamuri va rog?
Ultima modificare: Joi, 18 Martie 2010
deacroxana, utilizator
schimbarea perioadei fiscale se produce doar la achizitia intracomunitara de bunuri.

taxare inversa se aplica numai la achizitie de bunuri si servicii intracomunitare.
livrarile sunt scutite cu drept de deducere sau neimpozabile in romania, deci taxa nu se evidentiaza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Operatiuni triunghiular kerekesmargo kerekesmargo Firma din RO - cumparator revanzator Firma din HU - furnizor Firma din Germania - beneficiar marfa se transporta direct din Ungaria in Germania toti sunt ... (vezi toată discuția)
Taxare inversa iudith2000 iudith2000 V-as ruga sa ma ajutati in urmatoarea situatie:firma A din Olanda inregistrata in scopuri de TVA vinde firmei B din Romania,fiind inregistrata in scopuri de ... (vezi toată discuția)
Decl. 394 Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua, In decl. 394 trebuie trecuta achizitie intracomunitara de servicii publicitate Google Adwords pe care o declar in decl. 390Vies? Sau se trece ... (vezi toată discuția)