Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenintare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenintare

Am fost amenintat cu bataia de catre un cetatean datorita unor probleme iscate intre noi, de fata mai era o persoana care asistat la toata "povestea". Ce pot sa fac si daca doresc sa depun plangere, in cat timp pot sa o fac? Martorul nu-mi este ruda si ar fi dispus sa vina sa dea declaratie si sa depuna marturie.Amenintarea este pedepsita de legile in vigoare?
Da,puteti face plangere penala in termen de doua luni de cand ati cunoscut cine este faptuitorul.
Amenintarea este pedepsita de art.193 C.penal
ART. 193
Ameninţarea
Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva ei, a soţului ori a unei rude apropiate, dacă este de natură să o alarmeze, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.
luiza2008, utilizator
Da ,puteti formula plangere in termen de 2 luni,sub aspectul infractiunii prev de art 193 Cod penal