Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenintata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenintata

Buna ziua,de ceva timp o domnisoare dintro localitate inveciata mie,ma ameninta in contnu ca ma bate ca ma nenoroceste si alte chesti de genu asta,la telefon,acuma imi trimite mesaje si pe net pe facebook,ce as putea face in privinta asta?Exista o cale legala de a rezolva problema asta?

Plangere la politie si Parchet
Depuneti la politie plangere impotriva respectivei pentru comiterea infractiunii de amenintare,fapta prevazuta si pedepsita de art.193 cod penal.

AMENINŢAREA (art. 193 C. pen.)

1. Conţinutul legal:
"Fapta de a ameninţa o persoana cu savârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte pagubitoare îndreptate împotriva ei, a soţului ori a unei rude apropiate, daca este de natura sa alarmeze, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 1 an sau cu amenda, fara ca pedeapsa aplicata sa poata depaşi sancţiunea prevazuta de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţarii.
Acţiunea penala se pune în mişcare la plângerea prealabila a persoanei vatamate. Împacarea parţilor înlatura raspunderea penela."
Da, faceti plangere la politie sa o cheme si sa o audieze.
Probabil ca va renunta dupa aceea.